Jelezte: az intézmény költségvetése korábban 1,5-2 milliárd forint között mozgott, és a fenntartóváltással ezt az összeget - a korábbi évek bizonytalansága után - garantáltan biztosítani tudják. A támogatás összege attól is függött, hogy az intézet csak az oktatási tárca felé tudta akkreditálni képzését, vagy az egészségügyi kasszából is pénzt kapott. Ez továbbra is az intézmény autonómiája marad, ha két irányban akkreditálják, akkor több normatívát kapnak majd.
Az állami fenntartásba vétellel a felesleges jogi bonyolítások helyett közvetlen kapcsolat lesz a leendő Pető András Főiskola, a gyakorlóiskola és az állam között - mondta a parlamenti államtitkár, aki felidézte: az intézettel kapcsolatos jogi viták, finanszírozási nehézségek nagyon régre nyúlnak vissza. Már 2006-ban is állandó huzavona volt az akkori felügyelőtestület és az intézet vezetése között, amiből gazdálkodási nehézségek is születtek. Eddig az intézet és az állam között mindig volt egy közbeiktatott szereplő, közalapítvány, vagy nonprofit kft. Ez forrásokat vont el a konkrét nevelő-fejlesztő tevékenységtől, és vitákat gerjesztett - tette hozzá Rétvári Bence.
A parlamenti államtitkár szólt arról is: a biztosabb normatív alapú finanszírozás mellett új támogatások és források is megnyílnak az államháztartási törvény alapján az intézet számára. Az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló törvény szigorú abban a tekintetben, hogy bizonyos támogatási formák csak költségvetési intézményeknek nyújthatók. A hivatalos gyakorlóiskola minősítéssel a normatív finanszírozás szintén kiszámíthatóbb jövőképet jelent majd. Úgy fogalmazott: biztosak abban, a mostani törvénymódosítás véglegesen lezárhatja az aggodalmakat. A változásokról várhatóan pénteken szavaz az Országgyűlés, a törvény szeptember 1-től lép hatályba. Schafhauser Franz, a Pető Intézet rektora szintén a sajtótájékoztatón elmondta: a szenátus üdvözli a módosítási javaslatot és egyetértenek azzal.Hozzátette: már készülnek azokra a szerkezeti és szervezeti változásokra, amelyeket indukál a módosítás.
A normatív támogatás mértéke évek óta csökkenő, és az elmúlt tanévben már az első szemeszterben is kaptak kiegészítő juttatást, a most záruló tavaszi szemeszterben 270 millió forintos külön felsőoktatási támogatásban részesültek. Az átalakulás és szeptember elsejére a tartozások rendezése összesen mintegy 300 millió forintot tesz ki. Kitért arra: saját bevételekkel is számolnak, nemzetközi projektekkel és hazai szolgáltatásokkal szeretnék forrásaik egy részét biztosítani.
Az új finanszírozási formától a pályázati lehetőségek bővülését reméli a rektor, aki kérdésre rögzítette: nem terveznek elbocsátásokat a konduktorok körében, a jelenlegi mintegy 300 fős állománnyal számolnak.