Egysíkú a magyar szoborboom

Szirmai S. Péter
2014-07-04 07:30
frissítve: 2014-07-03 13:19
Avatási lázban ég az ország, az állami megrendeléseket elnyerő baráti sztárszobrászoknak nagy hasznot hoz a mementógyártás, míg mások külföldön próbálnak szerencsét.
A Szabadság téren épülő emlékmű hónapok óta viták kereszttüzében áll, de közben sorozatban készülnek a szobrok állami és önkormányzati megrendelésekre - nem minden művész örömére.

„A probléma nem új keletű, de nagyon aktuális: nagyon kevés öntörvényű művészeti alkotás kerül köztérre, mert többnyire történelemmel kapcsolatos vagy politikai szempontok szerint megrendelt művek készültek" - hiányolja a sokszínűséget Kalmár János szobrászművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete képzőművészeti tagozatának vezetőségi tagja. Úgy becsüli, az új köztéri szobrok legalább 90 százaléka ilyen jellegű, azaz politikai vagy történelmi eredetű emlékmű.

Változó költségek

Ami a költségeket illeti, méretes fémszobroknál legkevesebb 4-8 millió forint a várható bekerülési költség. A nagyságon kívül természetesen sok függ a szobor anyagától és a művész munkadíjától is.

„Az árazást illetően a művészeti tevékenységnél a teljesítményarányosságot nem igazán lehet figyelembe venni, inkább a stílusom, a reputációm alapján kérnek fel, az anyaghasználat és a rendelkezésre álló idő, erőforrás, logisztika tekintetében változik az ár" - ad betekintést ebbe a világba Szőke Gábor Miklós. A monumentális alkotásairól ismert művész legutóbbi szobra, a hatalmas - 15 tonnás, 16 méter szárnyfesztávolságú - sas nemrég került a helyére, az új Albert Flórián Stadion elé.

A budapesti belvárosban sokasodó alkotások ellenére egyébként sokan nem boldogulnak itthon, így a határon túl keresik a megélhetést.

A Figyelő megkeresésére a Belváros-Lipótváros Önkormányzat a következő tájékoztatást adta:
Az V. kerületben jelenleg két szobor vár kiállításra. A Kéthly Anna szobor 2013-as kiírását megismételtük, a pályázók szakmai bírálata folyamatban van, ezért a szoborra vonatkozó pontos összegről nem tudjuk tájékoztatni, míg a nyertes pályázat meg nem született. A Virágmadár elnevezésű szobor már tavaszra elkészült, de az Egyetem térre tervezett művet a közterületi átalakítás miatt csak jövőre tudjuk kihelyezni.
Az előbb említett alkotások mellett Peter Falk szobrát 2014 tavaszán a Falk Miksa utca végén helyeztük el. Szintén 2014-ben helyeztük el a Duna korzó elkészültével Roskovics Ignác szobrát, amit Ungvár városa ajándékozott kerületünknek. Az alkotásokkal kapcsolatos bővebb információk a polgármesteri beszámolókban megtalálhatóak.
A Parlament környékén épült szobrok, illetve a Szabadság téren épülő emlékmű nem Belváros-Lipótváros Önkormányzatának beruházásában és pályáztatásában készültek, ezért az előbb említett témákban kérjük forduljanak azokhoz a szervekhez, akik az emlékművet és a szobrokat állították.
Belváros-Lipótváros Önkormányzata 2007 óta majdnem minden évben nyílt szoborpályázatot ír ki szobrászok számára. Ilyen jellegű pályázat volt például a tavalyi évben a Peter Falk szobor pályázat, a Kéthly Anna szoborpályázat és az Egyetem térre vizes elemmel kombinált szoborpályázat is. A beérkezett pályaművek anyagaiban rövid műszaki leírás, fotómontázs és ár is szerepelt, olykor makettek, miniatúrák is beérkeznek a pályamű részeként. A pályázó műveket szakmailag minden esetben a Budapest Galéria véleményezi. A szakmai vélemény figyelembe vételével, a Kulturális, Ember jogi és Nemzetiségi Bizottság és a Városfejlesztési, Műemlékvédelmi és Környezetvédelmi Bizottság javaslata alapján Belváros-Lipótváros Önkormányzat képviselő-testülete dönt a nyertes pályamű kiválasztásáról. A nyertes pályamű alkotójával minden esetben, a pályázatban szereplő összeg szerint köt szerződést az önkormányzat. A szerződés szerint készülő szobrok 1:1 arányú gipsz-modelljét a Budapest Galéria ismét zsűrizi. A szobrok felállításához szükséges engedélyeket pedig Belváros-Lipótváros Önkormányzata minden esetben beszerzi.

A témáról részletesen olvashat a Figyelő hetilap július 3-i, idei 27. lapszámában.