Ez még Orbán szerint sem sikerült a kormánynak

Váczi István
2014-07-10 08:00
Tűkön ülve várják a vállalkozók, hogy valaki nekiálljon a felesleges szabályok irtásának, az eddigi kormányzati gyakorlat azonban nem sok jóval kecsegtet.
Az úthenger módjára haladó jogalkotás az elmúlt négy évben maga alá gyűrte a felesleges bürokrácia elleni küzdelmet. Pedig a kormány tisztában van a problémával. A 2010-ben meghirdetett Egyszerű állam program diagnózisa szerint Magyarországon a vállalkozások adminisztrációs költségei 3000 milliárd forintra, a GDP 10,5 százalékára rúgnak, ami az Európai Unió átlagának háromszorosa.

Az is beszédes, hogy Orbán Viktor a napokban az édességgyártó Stühmer Kft. új telephelyének avatásán azt mondta: a magyar gazdaság akkor lesz feldönthetetlen, ha megtöbbszörözik a kkv-k teljesítményét. Ehhez pedig az kell, hogy a magyar adórendszer vállalkozóbarátabb és rugalmasabb legyen, hogy az adószabályok ne jelentsenek elviselhetetlen bürokratikus terhet a vállalkozni akaróknak - tette hozzá a miniszterelnök. Ez erős önkritikaként értelmezhető négy év kormányzás után.

Egyre hátrébb

Nemzetközi összehasonlításban sem derűsebb a kép. Ezt bizonyítja az egyik leginkább figyelt rangsor, a Világbank Doing Business listája, amely a cégalapítás és -működtetés gördülékenysége, hatékonysága alapján áll össze. A több részmutatóból képzett abszolút sorrendben Magyarország jelentősen visszaesett 2009 óta, és eddig csak egyetlen évben, 2007-ben szerepelt rosszabbul, mint a tavalyi és idei 54. hely.

A témáról részletesen olvashat a Figyelő hetilap július 10-i, idei 28. lapszámában.

A bürokráciacsökkentési elképzeléseiről Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke is nyilatkozott a Figyelőnek, az interjút is ebben a lapszámban olvashatja.