Mostanáig három tudományos testületet kért fel állásfoglalásra a Fővárosi Önkormányzat. A Magyar Tudományos Akadémia illetékes bizottsága és a Budapesti Műszaki Egyetem tanszéke már tavaly a Római parti mobilgát mellett szavazott. De a heves vita nyilván közrejátszott abban, hogy idén az Országos Vízügyi Főigazgatóság Tudományos Tanácsának a véleményét is kikérték. A július első felében nyilvánosságra hozott szakvéleményt az eddig tiltakozó civilek a saját győzelmeként értékelik. Azt állítják, végre maradhatnak a fák és megmenekül a Római. A vízügyi szakvéleményben ugyanis az áll, hogy a parton, de ne közvetlenül a Duna mentén, hanem onnan pár méterre, az ingatlanok kerítése mentén húzódjon majd gát jó része.
„A bizottság a számára feltett fő kérdést illetően, miszerint part menti védmű épüljön, vagy pedig a Nánási út - Királyok útja nyomvonalon történjék-e a védekezés, határozottan állást foglalt, hogy a parton kell megépülnie. Ez egyértelmű állásfoglalás, nehezen lehet félreértelmezni, még ha erre egyesek kísérletet tesznek is." - mondta Figyelő Online-nak Tarlós István. - „A fő kérdés ugyebár az volt, hol épüljön a védmű. Ez egyszer s mindenkorra eldőlt. A part mentén. Ehhez képest másodlagos kérdés, mondhatni mellékes, hogy a víztől hány méterre. Természetesen elfogadjuk, figyelembe vesszük a vízügyi szakértők észrevételeit, javaslatait."
Mindenesetre a javaslat, hogy a gát a kerítések mentén álljon, felvet egy újabb kérdést: mi lesz a parti sétány sorsa? Hiszen eddig arra hivatkozva nem tették rendbe, hogy évente egyszer-kétszer úgyis elönti a víz. A vízügyi tudományos testület ezzel együtt is azt tanácsolja, hogy a műszaki tervekkel együtt tájépítészeti és partrehabilitációs terveket is készítsenek.
A Római-parti védmű kiépítésének az ütemterve a következő: jövő tavaszig minden engedély beszerzése, - beleértve a hivatalos árvízszint módosítását is a tavaly júniusi rekordmagasságú árvíz miatt -, majd ősszel az építkezés megkezdése, ami várhatóan egy évig tart.