Munkácsy-trilógia: itt a végjáték

Ötmillió dolláros ajánlat?
VARGA ZSOLT
2014-08-15 12:26
Megbízható forrásból származó információnk szerint napokon belül döntés születhet a Munkácsy-trilógia sorsáról. Könnyen lehet azonban, hogy ez újból közfelháborodást vált ki.
Úgy tudjuk, pár nap múlva összeül a Magyar Nemzeti Bank vezető munkatársaiból is választott Tanácsadó Testület, amely az Értéktár Program keretében arról dönt, milyen külföldi tulajdonban lévő, ám a magyarság számára felbecsülhetetlen értékű műkincseket vásároljanak meg. Nem csodálkoznánk, ha az egyetlen napirendi pont a másfél hónapja szétesett Munkácsy-trilógia két külföldi tulajdonban álló képének - a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota -, megvásárlása lenne. Ennél a két alkotásnál ugyanis keresve sem lehetne jobbat találni, olyat, ami inkább megfelelne az Értéktár Programban kitűzött nemes célnak.

Szóval, megvennék. Csakhogy az ördög a részletekben, pontosabban az árban lakozik. Márpedig az igazságügyi tárca felterjesztése alapján a kormány alig néhány hete nagy sietve egy olyan rendeletet fogadott el, amellyel megköti a saját kezét. A képekre nem igazán alkudhat az eladókkal, három általa felkért, ám függetlennek mondott értékbecslő árajánlatához kell tartania magát. A nagy kérdés tehát az, milyen lesz ez az ajánlat. A szakmai berkekből kiszivárgott hírek szerint nagyjából ötmillió dollár képenként. Ahogy a hazai műtárgy piac egyik jeles szereplője fogalmazott, a három értékbecslés csak annyiban fog eltérni egymástól, hogy ne foghassák rájuk: tollba mondták, úgy diktálták nekik.


A múzeum munkatársai lefektetik Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című, a falról leemelt festményét a debreceni Déri Múzeumban
A múzeum munkatársai lefektetik Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című, a falról leemelt festményét a debreceni Déri Múzeumban

Ha mindez igaznak bizonyul, előre borítékolható, hogy az üzlet nem köttetik meg. Az új ajánlat a Figyelő Online által is közölt nemzetközi értékbecslésekkel köszönő viszonyban sem lenne. Azok ugyanis ennek a duplájára, tízmillió dollárra taksálják az óriás festmények értékét. Félő, hogy szakma hazai krémje - mondják a műgyűjtők világában - könnyen kinevettetheti magát egy komolytalan értékbecsléssel, ami a világhírű aukciósházak, a Christie's, a Sotheby's szakértőinek állítását igyekszik megcáfolni. De ez legyen az ő bajuk. A nagyobbik baj az, hogy ebben az esetben a közvélemény által olyannyira remélt üzletből nem lesz semmi.

Ha információink nem csalnak, Kósa Lajos leköszönő debreceni polgármester szeptemberben Kanadába készül, abban a reményben, hogy a Hamilton Galériától visszavásárolja a Krisztus Pilátus előtt című festményt, amelyet júliusban országos felzúdulást okozva voltak kénytelenek leakasztani a Déri Múzeum faláról. Ez több mint egy kulturális misszió. A kormánypárton belüli erőviszonyok is kirajzolódnak. Kiderül, hogy egy múzeumigazgató, Baán László ráerőltetheti-e akaratát a Fidesz ügyvezető alelnökére. Egy biztos: ha félig üres kézzel megy, üres kézzel jön.