Oroszország egyes részein emelkednek az élelmiszerárak, feltehetően a nyugati élelmiszerekre elrendelt állami behozatali-tilalom rontja a helyzetet.
Hat százalékkal emelkedett a feldolgozott termékekhez felhasznált sertéshús ára Moszkvában az orosz importtilalom augusztus eleji elrendelése óta - jelentette a Kommerszant orosz üzleti napilap. Szentpéterváron az élelmiszerárak 10 százalékkal drágultak, a legtöbb helyen még a szankciók életbelépése előtt.
Moszkva azért rendelt el tilalmat egyes nyugati élelmiszerekre, mert a fejlett országok több szankciót is életbe léptettek Oroszország ellen az ukrán válság miatt.
Anatolij Kotov, a szentpétervári kormányzó gazdasági főtanácsadója szerint a sertéshús 23,5 százalékkal, a csirkehús 25,8 százalékkal drágult.
Mindez annak fényében érdekes, hogy az orosz miniszterelnök, Dimitrij Medvegyev hétfőn még arról beszélt, hogy nem számít áremelkedésekre vagy áruhiányra a tilalmak miatt. Hozzátette azt is: reméli, az egy évre elrendelt tilalom nem tart túl sokáig.
„Szűk választék"Nina Oding, a nagyváros Leontief Centre intézetének közgazdásza szerint helytelen „az állam ügyfogyott erőfeszítései az árak szabályozására". Elmondta: a hasonló törekvések már a szovjet időkben is megbuktak, amikor az áruk egyszerűen eltűntek a polcokról. Nem történt másképpen az 1990-es évek Oroszországában sem.
„Szűkülő áruválaszték, egyre több kizárólagos helyzetbe kerülő szállító, áremelkedések - sorolta a várható következményeket az RBK üzleti portálnak, hozzátéve, hogy feltehetően "még csak a folyamat kezdetét látjuk."
Oroszország távol-keleti térségében nagyobb mértékben emelkedtek az árak, mint Oroszország nyugati nagyvárosaiban- jelentette a Kommerszant.
Egy régiós mezőgazdasági tisztviselő, Nyikolaj Boriszov azt nyilatkozta, hogy a sajt 10 százalékkal, a hús pedig 15 százalékkal lett drágább Szahalin szigetén. A csirkecomb ára ennél is nagyobb mértékben, 60 százalékkal emelkedett.
Primorje-ben a kínai alma ára harmadával, néhány húsféle 26 százalékkal, a hal 40 százalékkal drágult.
Az orosz tilalom nagyszámú, nyugatról importált élelmiszerre kiterjed, néhány kategória azonban - nevezetesen az alkoholtartalmú italok, babatápszerek, háziállat - kedvencek takarmányai, kávé és oliva olaj - kivételnek számít. A friss gyümölcs - és zöldség behozatalának tilalma különösen sérti Litvánia és Lengyelország, Oroszország nyugati szomszédainak érdekeit.
Az EU és az USA szankciói Oroszország vezető hivatalnokait és alapvető gazdasági szektorait, különösképpen az energia - és pénzügyi ágazatot célozzák, mivel a nyugati vezetők azzal vádolják a Kreml-t, hogy az oroszbarát szeparatisták támogatása révén aláássák Kelet-Ukrajna államrendjét.