A külföldi cégek ellen indíthatott hadjáratot Kína - HÁTTÉR

2014-08-22 15:11
Peking a külföldi cégek fokozott ellenőrzését a korábbi felügyeleti hiányosságok kiigazításával indokolja, nyugati érdekvédelmi szervezetek azonban aránytalannak és megfélemlítésnek nevezték az elmúlt hónapokban a nagy, nemzetközi vállalatokkal szemben indított vizsgálatokat.
Nem idegengyűlölet áll a hátterében, és nem a külföldi cégek ellen irányulnak az elmúlt hónapokban fokozódó ellenőrzések Kínában, azok célja a monopóliumok felszámolása, a megfelelő versenykörnyezet garantálása és a fogyasztói jogok fokozott védelme - közölte a héten a kínai kereskedelmi minisztérium. Az elmúlt időszakban rövid idő alatt több tucatnyi külföldi vállalatról bizonyították be a hatóságok: piaci gyakorlatuk illegális, a helyi szabályoknak ellentmondó, versenyt korlátozó vagy a fogyasztókat sértő.

A nagy külföldi cégek - így az amerikai Apple, Microsoft és Starbuck's, a koreai Samsung, a brit GlaxoSmithKline, a német Volkswagen és BMW - az elmúlt bő két évben kerültek a kínai sajtó és a kínai kereskedelmi hatóságok figyelmének középpontjába. A vizsgálatok olyan méreteket öltöttek, hogy azok ellen a Kínában érdekelt és a már jelen lévő cégeket tömörítő amerikai és európai kereskedelmi kamarák is felszólaltak. Az amerikai vállalatok 40 százaléka panaszkodott arról idén, hogy a média vagy a hatóságok támadásának kereszttüzébe került, aminek hátterében szerintük az áll, hogy a külföldi beruházásokat a korábbinál kevésbé látják szívesen Kínában.

Az európai cégek képviselete ennél is tovább ment, és hivatalos közleményben állította: a nyugati vállalatok ellen aránytalan kampány folyik, a kamara tagjainak egy részét a kínai hatóságok adminisztratív eszközökkel próbálják megfélemlíteni. Ennek bizonyítéka az érdekképviseleti szervezet szerint az is, hogy a kínai-nyugati vegyesvállalatoknál folyó vizsgálatok egy része kizárólag a nyugati partnert érinti, a kínait nem.A kínai kereskedelmi minisztérium válaszában azzal érvel: az esetleges versenykorlátozó piaci tevékenység vizsgálata nemzetközi gyakorlat, az ugyanúgy érinti a hazai cégeket is.

A külföldi vállalatok hatalmas szerepet játszottak Kínában a "reform és nyitás" 1978-as meghirdetése óta - emlékeztetett a tárca. A kelet-ázsiai ország az elmúlt három évtizedben szinte korlátozás nélkül, kedvezményekkel fogadta a külföldi cégeket, amelyek jelenlétéből, technológiájából, tudásbázisából maga is profitált. A mostani hivatalos retorika szerint ugyanakkor a külföldi cégek jogi szabályozása a múltban hiányos volt, és üzleti gyakorlatuk felülvizsgálatára sem fordítottak elegendő figyelmet. Az elmúlt évek fokozódó ellenőrzései ennek a hiánynak a bepótlása, az elmaradt felügyelet kiigazítása.

A folyamatot táplálják a mind nagyobbra növő, öntudatra ébredő kínai cégek is, amelyek egyenlő bánásmódot és a korábbi, külföldi cégeknek növekedési teret adó privilégiumok eltörlését követelik - írja szerkesztőségi cikkében a Cajhszin magazin. A lap megjegyzi: a következő években a nemzetközi vállalatoknak a nehezebb piaci adottságok mellett a minden korábbinál élesebb versenyre is fel kell készülniük a kínai fogyasztók megnyeréséért.
MTI