Szerbia ellenállt a nyugati nyomásnak, hogy szankciókat léptessen életbe Moszkvával szemben, amiért Oroszország állítólag támogatja az orosz szeparatistákat Ukrajnában. A hivatalos Belgrád továbbra is semleges álláspontot képvisel az ukrajnai válságot illetően.
Egy 2000 augusztusában aláírt szabadkereskedelmi szerződés értelmében a szerbiai előállítású termékek mindössze 1 százalék vámmal léphetnek az orosz piacra.
EU források azt várják, Szerbia az EU elvárásainak megfelelően fog cselekedni. Az EU legközelebbi országjelentésében mindenképp ki fog térni Szerbia hozzáállására. A csatlakozásra váró országgal szemben alapvető elvárás, hogy teljesen magáévá tegye az EU külpolitikáját.
A Szerb Kereskedelmi Kamara adatai azt mutatják, hogy Szerbia oroszországi élelmiszerexportja 2014-ben 68 százalékkal felülmúlja majd az elmúlt év adatait. Az év első felében, azaz ukrán válság előtti időszakban is már 117 millió USD értéket tett ki a szerb élelmiszerexport, ami jelentős növekedést mutat a teljes előző évi 185 millió USD adathoz képest. A szerb export azonban csak töredékét fedezi Oroszország teljes élelmiszer behozatalának. 2013-ban Oroszország 42 milliárd USD értékben importált mezőgazdasági- és élelmiszeripari termékeket.
Szakértők azonban lehetőséget látnak arra, hogy Szerbia növelje oroszországi kivitelét, elsősorban a zöldség, gyümölcs, hús- és tejipari termékek, illetve szeszes italok termékcsoportjában. Az embargó máris megemelte a szerb gyümölcs és tejipari termékek iránti keresletet Oroszországban. A szerb médiában egyre több termelő jelzi, hogy újabb és újabb megkereséseket kapnak a termékeik orosz exportját illetően. Egy vajdasági almatermelő egy interjúban azt állította, ha háromszor annyi almát tudnának termelni, azt is könnyen értékesíteni tudnák. Egy tejipari vállalat képviselője azt mondta, egyedül az elmúlt öt napban ötven oroszországi megkeresést kaptak.
A Szerb Kereskedelmi Kamara összeállított egy listát azokról a vállalatokról, amelyek képesek lennének emelni a termelésüket, hogy teljesíteni tudják az Oroszországból érkező új megrendeléseket.
2013-ban Olaszország, Németország és Bosznia mögött Oroszország volt Szerbia negyedik legnagyobb import piaca.