Bár itthon egyhamar nem várható a rohamos elterjedésük, máshol tömegével telepítik a megújuló energiát használó háztartási erőműveket. Ebből a piacból hazai cégek is szakítani akarnak. Részletek a Figyelőben.
A globális felmelegedés megfékezésére hivatott szabályok dinamikusan bővülő új piacot és erre szakosodott vállalkozásokat hoztak létre. Ilyenek például a háztartási erőművek gyártói, amelyek között immár hazai cégeket is találunk. „A negyedszázados bérgyártás alatt olyan speciális tudás halmozódott fel a szélerőmű-előállításban, amivel önálló termékfejlesztésbe kezdhettünk" - magyarázza Lakics Péter, a kaposvári Lakics Gépgyártó Kft. ügyvezetője és résztulajdonosa. A szélerőmű-generátorházak vezető EU-s gyártója saját kutató-fejlesztő részleget alakítva, 2012-ben vágott bele a kisüzemi szélerőművek fejlesztésébe és gyártásába. Az idén már át is adta az első 5, illetve 10 kilowattos saját fejlesztésű berendezéseit a Dél-Dunántúlon, illetve Veszprém térségében, és a tervek szerint októberig szállítja le az első 25 kilowattos erőművet.
„Az elején nem akartunk túl nagyot markolni" - magyarázza illő szerénységgel Lakics Péter. Pedig egyebek között a Siemens, a Vestas, a General Electric és az ABB számára szélerőmű-fődarabok mellett víz- és árapályerőmű-részegységet, atomerőmű-hűtőrendszereket is gyártó Lakics Kft. eddigi eredményi alapján talán túlzott ez az óvatosság. Annál is inkább, mert a saját fejlesztésű, 5, 10, 25, 50 kilowattos egységekből álló termékcsalád hiánypótlónak számít a szélerőművek piacán. Képes ugyanis a kontinentális éghajlatra jellemző változó irányú és sebességű szélhez is alkalmazkodni. A magyarországi premier után az 5, 10, 25 kilowattos erőművek hamarosan megjelennek a nemzetközi piacokon, de a csúcsmodellre, az 50 kilowattosra még várni kell. Részletek a Figyelőben.