Akár fél év múlva a boltokba kerülhet a Facebook-tulajdonú Oculus várva várt profi, ám olcsó virtuálisvalóság-szemüvege, a Rift, és jön a Sony hasonló eszköze is. Mellette gőzerővel fejlesztik a képrögzítő hardvert. Az új eszközök villámgyors terjedése várható, nem véletlenül fizetett tavasszal 500 milliárd forintot az Oculusért Mark Zuckerberg.
Két nagyon fontos hír érkezett a virtuális valóság (virtual reality - VR) hívei számára a múlt héten. Az egyik szerint legalább 500 dolláros jutalmat kaphat az a Facebook-felhasználó, aki az Oculus Rift nevű háromdimenziós VR-szemüvegben, illetve annak szoftverében fontos, dokumentálható hibát fedez fel. A kínált összegnek nincs felső határa, és azt is közölték, hogy tavaly a hasonló hackertámadásokat megelőző külső problémavadászoknak összesen 1,5 millió dollárt fizetett ki a Facebook. (A közösségi site tavasszal kétmilliárd dollárért vásárolta fel az Oculus szemüveg fejlesztését végző céget.)
A másik minapi hír egy a Google Térkép fényképes utcanézetéhez hasonló, de annál sokkal élethűbb, a VR-szemüvegeket várhatóan kiválóan kiszolgáló kamerarendszeren és lejátszó programon is dolgozó Jaunt nevű startuphoz kapcsolódik. A Palo Altó-i kisvállalat az eddigi 7,2 millió dollárja mellé a második körben 27,8 millió dolláros (6,5 milliárd forintos) további tőkét vont be, többek közt a Google-höz köthető kockázati tőkealapoktól. (E cég tevékenységének részleteit lásd külön.)
Az előbbi hír azt jelzi, hogy nagyon komolyan kell venni Palmer Luckey Oculus- alapító júniusi nyilatkozatát, amely szerint 2015 első felében már boltokba kerülhet a szemet teljesen betakaró Rift nevű készülék.
Ennek hullámvasút demóprogramja a tesztalanyokra olyan látványos hatást gyakorolt, ami miatt futótűzként terjedt jó ideig a videomegosztókon.
Az VR témában 2 oldalas cikk, további részletekkel a Figyelő 2014/35-ik számában, vagy előfizetői jeszóval.