Biztos vereségre ítélve: tehetetlenek a bankok

Cseke Hajnalka
2014-09-05 13:44
Lefutott meccs a devizahitelek ügyében most indított valamennyi per. A héten már tárgyalja is a kormány, hogy milyen kompenzációt kapnak az adósok.
Épp csak elkezdődtek a devizahiteles ügyekben a bankok és pénzintézetek által az állammal szemben indított perek, ám már most biztosra vehető, hogy valamennyit elbukják a bankok, s állniuk kell a szakértők által prognosztizált 900-1000 milliárdos cechet. A Figyelőnek nyilatkozó jogi szakértők szerint a júliusban elfogadott törvény olyan feltételeket támaszt velük szemben, amelyeknek egyetlen magyar pénzintézet sem tud megfelelni. Emiatt szinte feleslegesen nyújtottak be keresetet, hogy bizonyítsák, tisztességesek az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő rendelkezéseik az általános szerződési feltételekben.

IDEGESSÉG
Ehhez képest mégis a devizahiteleseket képviselő ügyvédek voltak idegesek, mert rövid ideig úgy tűnt, hogy a bankok találtak egy kiskaput, amin át megmenekülhetnek. A 79 banki per közül elsőként a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet ügyét tárgyalta a Fővárosi Törvényszék. Ezen a tárgyaláson a jogi képviselő olyan érvvel állt elő, ami igencsak meglepte a bírót és az államot képviselő ügyvédeket is, emiatt nem vitatták a Kéthely és Vidéke bizonyítékait.

Komáromi József, a pénzintézet jogásza arra hivatkozott, hogy a szövetkezet devizahitel szerződései mind egyedileg megtárgyalt kontraktusok voltak, azaz egyiket sem kizárólag az általános szerződési feltételek alapján kötötték meg. Sőt, az egyedi speciális feltételeket tartalmazó szerződés mellett még egy kockázatfeltáró nyilatkozatot is aláírattak ügyfeleikkel.

Továbbá lehetővé tették számukra azt, hogy ha utóbb egyoldalúan módosít a pénzintézet a kondíciókon és azzal nem értenek egyet, díjmentesen felmondhatják a szerződést.

A nyáron elfogadott törvényben szerepel, hogy a jogi norma hatálya nem terjed ki az egyedileg megtárgyalt szerződésekre, s Komáromi éppen azt kívánta bizonyítani, hogy a Kéthely és Vidéke csupa ilyen kontraktust kötött. Rafinéria vagy trükk azonban a bankok általános szerződési feltételeinek tisztességtelenségét kimondó törvényben az, hogy a pénzintézetek számára nem teszi lehetővé, hogy bizonyítsák: nem az általános szerződési feltételek szerint kötötték meg a hitelszerződéseket.

További részletek a Figyelő legfrissebb számában!