Az iPhone botrány tanulságai

Halaska Gábor
2014-09-15 17:32
Körüljártuk, hogyan törték fel hackerek pár napja sztárok tucatjainak a telefonján tárolt intim, kompromittáló fotóit. Összeállításunkban szakértők adnak tanácsokat és tippeket az eredményes védekezéshez.

A hírességek legtöbbször testőrökkel járnak, nem is eggyel, mi több, vagyonokat fizetnek szolgálatukért. Egy életen át bujkálnak a paparazzók elől is. E hatalmas erőfeszítések ellenére - mint a múlt heti botrány mutatja - nagyon sokan nem gondolnak arra, hogy a telefonjukhoz kapcsolt szervertárhelyeiket vagy levelezésüket legalább egy erős jelszóval védjék meg. Olyannal, amely legkevesebb 11 karakterből áll, kis- és nagybetűk, valamint számok kombinációjából tevődik össze. Vagy hogyha egy vagy több nevesincs site-on vásárolnak valamit és regisztrálgatnak, ne mindig ugyanazt a jelszót használják, hiszen a kis oldalak valamelyikét is feltörhetik, ha éppenséggel nem direkt azért hozták létre, hogy jelszavakat, bankkártyaadatokat lopjanak.

Egy ilyen egyszerű felelőtlenség is olyan hatalmas botrányba fulladhat, mint amilyen szeptember elején robbant ki, amikor is több száz hollywoodi híresség meztelen fotói árasztották el az internetet. A lesifotós ráadásul ezúttal minden egyes sztár önmaga vagy esetleg bizalmas, közeli ismerőse volt, mindegyikük saját iPhone-jával vagy más mobiltelefonjával örökítette meg fedetlen testét és/vagy párja, esetleg híres barátja intim pillanatait.

„Rengeteg teória kering, mi történhetett, de az biztos, hogy emberi hiba volt a fő ok. Ezek a csodatelefonok, ha bármilyen cloudszolgáltatást bekapcsolsz (iCloud, OneDrive, Google Drive), a készített fotókat alapbeállításként tolják fel a felhőbe. Ergo a kedves felhasználó nem is feltétlenül tud arról, hogy nem csak a telefonján vannak ott ezek a képek" - fejtegeti egy névtelenséget kérő, magas beosztású IT-szakértő. Majd sommásan megjegyzi: a kedves érintettek pedig bármennyire is küzdenek, hogy mindenhonnan lekerüljenek a képek, a torrent ellen nem tudnak tenni. Ráadásul, ami publikussá vált, az csak a jéghegy csúcsa lehet, hiszen az anyagok döntő többségét pénzért árulták már korábban is, csak egy rejtélyes idegen posztolta ki egy részüket.

Az igazi felelősök keresése még most is folyik, ugyanakkor nyilvánvalóan a távoli szerverekről (a számítási felhőből) ellopott fotók története és maguk a képek pillanatok alatt bejárták a webes világsajtót. A jogi következményektől tartva szinte mindenhonnan gyorsan le is vették a kompromittáló tartalmakat, de aki nagyon keresi, azért rábukkanhat ma is. Ilyen előzmények után nem lesz könnyű sem az Apple, sem más globális IT-cégek dolga, amikor a vállalatokat, magánembereket próbálják győzködni arról, hogy az adatokat és alkalmazásokat érdemes külső helyszínen tárolni, ami biztonságosabb, mint az otthoni vagy céges merevlemez.

Hogyan hathat ez és az iPhone 6 debütálása az Apple üzeltére? Hogyan lehet védekezni a feltörések ellen? Ezekre a kérdésekre is választ talál a Figyelő 2014/37-es számának 4 oldalas összeállításában.