Nagy mozgás van a trafikoknál

Baka F. Zoltán
2014-09-12 13:29
Nagy a mozgás a trafikhálózatban. Sokan azt követően sem mondtak le a boltjuk elindításáról, hogy a tapasztalatok szerint a törvényben foglalt előnyök ellenére a szép haszon nem garantált.
A nemzeti dohányboltok tavaly nyári indulása óta sokat változott a trafikhálózat. Számításaink szerint a bolthálózat nagyjából 15 százalékát érintette az elmúlt egy és negyedévben az átalakuló piaci folyamat: ezeken a helyeken 2013. július elseje, vagyis a törvény szerinti start utánra datálódik a bolt üzemeltetéséhez nélkülözhetetlen vámhatósági engedélyek érvényessége.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal frissen közzétett engedélyezési listája alapján készült kalkulációnk szerint tehát nagyjából minden hatodik bolt később kezdte meg működését, mint amire a törvény leghamarabb lehetőséget biztosított. A miértre pedig egyszerű a magyarázat.

A hálózat folyamatosan változik, a piaci igényekhez igazodik, ami azt jelzi, hogy a dohányárusítás korántsem annyira bombabiztos biznisz, mint arra a trafikok kiosztásakor számítani lehetett. A kevésbé jó helyekről hamar kiderült, hogy nem hoznak elegendő nyereséget, azzal együtt sem, hogy a jogszabályokban - többszöri jogalkotói módosításokkal - lefektetett profit csak papíron mutat jól, de ha nincs hozzá forgalom, akkor nincs bevétel sem. A „lelakott", szegényes környékeken, vagy multik közelében üzemeltetett trafikok hamar lehúzták a rolót, mert vagy a fizetőképes kereslet hiányzott teljes mértékben, vagy a nagy áruházláncok szívták el a vevőket.

A statisztika arról is árulkodik, hogy új helyeken is próbálkoznak a trafikosok. Nem minden koncesszió kelt el ugyanis az első körben, s vannak, akik utóbb mégis jó üzletet szimatolnak egy olyan településen, ahol korábban nem volt jelentkező a dohányboltra. Nagyszakácsiban, vagy Somogyszentpálon például egy évvel a tavalyi indulás után is alkalmasnak találta egy vállalkozás az időt, hogy dohányboltokat nyissanak, a 20 évre szóló koncesszióhoz szükséges engedélyek érvényessége 2014. július 11. dátummal ketyeg.

Az üzletet a fizetőképes kereslet hiánya, illetve elvándorlása mellett a feketepiac is rontja. A forgalmi statisztikákból az látszik, hogy a dohányboltok indulása óta jelentősen visszaesett a legális piac. Erre különböző magyarázatok születtek, például az, hogy a tavaly júliusi nyitás előtt sokan feltöltötték készleteiket, s ez torzítja a mutatókat. Mások pedig az egészségtudatosság erősödésével, a cigarettáról való leszokással indokolták a csökkenő keresletet. Azt is hallani, hogy sokan váltottak cigiről az olcsóbb sodró dohányra, mivel a koncessziók egyben áremelkedést is hoztak a piacon. Mindenben lehet igazság, de ezzel együtt is nyilvánvaló, hogy a korlátozott hozzáférés a drágább termékekhez megnyitja az utat az illegális termékek piaca előtt.

Azért a boltosok többsége nem panaszkodik, s ha igaznak bizonyulnak az információk, hogy valamikor a közeljövőben az alkoholárusítással is kibővülhet a portfolió, akkor aztán tényleg minden rendelkezésre áll majd a vállalkozás sikerre viteléhez. A napokban felröppent pletykát, miszerint már januártól megtörténik az alkohol kiskereskedelmi piacának újraosztása, cáfolta a kormány, miszerint ilyen előterjesztéssel nem foglalkoztak, de régóta hallani arról, erre a lépésre egyszer sor kerül.