Eltűnhet minden ötödik svájci bank

válassz
2014-09-15 12:02
Drámai módon újra kell gondolniuk üzleti modelljüket azoknak az intézményeknek, amelyek segítettek megalkotni a világ legnagyobb adóparadicsomát. Svájc hosszú időn át virágzó titoktartási gyakorlata ugyanis lassan elporlad.
A nemzetközi szervezetek erőteljes nyomására Svájc beadta a derekát és utat nyitott a banki adatok automatikus cseréjének. Mindezt annak érdekében, hogy fel lehessen számolni a világméretű adóelkerülés gyakorlatát.

A svájci bankárok hosszú időn keresztül azt hangoztatták, hogy a folyószámlákat meg kell adóztatni, de minden, a számlákkal kapcsolatos információ bizalmas marad. A Svájci Bankvezetők Szövetsége (SBA) e hónapban viszont már úgy nyilatkozott, hogy „irányítaná az ágazat szerkezeti megújulását". „Arra kell számítani, hogy ( ... ) a svájci bankvilág számos intézménye bezárja kapuit vagy átvételre kerül" - figyelmeztetett a Szövetség.

A tendenciát számos intézményi összeolvás tette egyértelművé: J. Safra Sarasin például megvásárolta az amerikai óriás Morgan Stanley svájci privát banki üzletágát, a brit Standard Chartered pedig bejelentette, hogy eladná svájci vagyonkezelési üzletágát.

Julius Baer, Svájc egyik legnagyobb bankja a közelmúltban szintén bejelentette, hogy átvenné az izraeli Bank Leumi hitelintézet privát banki tevékenységét. Egyes pletykák szerint pedig magát a Julius Baert is hamarosan lenyeli Svájc második legnagyobb bankja, a Credit Suisse.

Az elmúlt hónapban a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég úgy becsülte, hogy a svájci bankok mintegy 20 százaléka végül eltűnik a piacról.

„Sok bank, különösen azok, amelyek elértek egy bizonyos üzleti méretet, örömmel készülnek fel a jövőbeni privát banki modellre" - mondta Martin Schilling, a PwC pénzügyi szolgáltatások üzletágának svájci vezetője, hozzátéve, hogy nem minden bank lesz képes az alkalmazkodásra.

A bankszektor helyzetét tovább rontotta Washington erőszakos magatartása. Az USA hadjáratot folytatott a svájci banki szabályozás módosítása érdekében, hivatkozva arra, hogy az Egyesült Államok adóhatóságát dollármilliárdos nagyságrendben csapják be a svájci bankok közreműködésével.

Az USA Igazságügyi Minisztériuma több, mint egy tucat svájci bank ellen kezdeményezett büntetőjogi eljárást. Néhány esetben már bénító mértékű büntetéseket szabtak ki. A Credit Suisse a második negyedévben veszteségbe csúszott, miután hatalmas, 2,6 milliárd dollár összegű büntetést róttak ki rá.

Sok más hitelintézet pedig hatalmas büntetések megfizetése mellett arról nyilatkozott, hogy "akaratlanul hozzásegítettek amerikai állampolgárokat az adóelkerüléshez", mindezt annak érdekében, hogy elkerüljék a büntetőjogi felelősségre vonást.

A banki ágazat óriásai, mint például az UBS és a Credit Suiss, át fogják vészelni a vihart, de egy sor kisebb bank komoly veszélyben van - vélik a megfigyelők.

Svájc 94 privát bankjának éves jelentését elemezve a KPMG és a svájci St. Gallen Egyetem szakértői a cégek egyharmadát veszteségesnek találták. Azok a bankok, amelyek túlélik ezeket a változásokat, kénytelenek lesznek gyorsan átgondolni üzleti modelljeiket. Az offshore banking modell helyett, amely hosszú időn keresztül a svájci pénzintézetek növekedésének forrása volt, az ügyfeleik vagyonát azok saját hazájában kell kezelni.

Az „onshore bankolásnak" is van azonban hátrányos oldala: a különböző szabályozási környezet miatt a bankoknak háromszor annyi munkájába kerül, hogy ugyanazt a profitot elérhessék, mint amennyit svájci, otthoni tevékenységükkel realizálni tudtak.

Az internet térhódítása is hozzájárul az egykoron megrendíthetetlen svájci intézmények helyzetének gyengüléséhez. Az ügyfelek ugyanis könnyen ellenőrizhetik, mennyivel több díjat számítanak fel vetélytársaiknál anélkül, hogy mindig jobb eredményt mutatnának fel, mondta Osmond Plummer, a Genfi Egyetem pénzügytani professzora az AFP-nek.

A változó idők jeleként három, rendkívül titoktartó svájci privát bank - a Pictet, a Lombard Odier és a Mirabaud - a múlt hónapban, mintegy 200 éves megalapításuk óta először, közzétette eredményeit.

„Ez egy nagyon lassan változó ágazat" mondta Plummer, hangsúlyozva, hogy a svájci bankoknak ma már sokkal többre van szükségük, mint a hírnevük, ha boldogulni akarnak.