Az SPP nyugtatja ügyfeleit, hogy a gázszolgáltatás folyamatos lesz. Legutóbb azonban, amikor Oroszország megállította az Ukrajnának szánt gázexportot, az ukrán fél az Európának szánt gáz egy részét felhasználta. Számos ország, közöttük Ukrajna, arra kényszerült, hogy a kritikus helyzet átvészelése érdekében ipari üzemeket állítson le és egyéb kényszerintézkedéseket tegyen.
A gázszállítás visszafogása figyelmeztetés lehet Moszkva részéről, mivel szerdán Lengyelország mintegy 20 százalékkal kevesebb gázt kapott Oroszországból és a német szolgáltató, az EON szintén azt jelentette, hogy a vártnál kevesebb mennyiség érkezett.
A Gazprom a szállított gáz mennyiségének csökkenésével kapcsolatban azt közölte, hogy „figyelembe véve az exportra rendelkezésre álló készleteket és az Orosz Köztársaság területén elhelyezkedő tárolók folyamatos töltését, mindent megtett a szállítások fenntartása érdekében, amit lehetett."
Bár Szlovákia földalatti gáztárolóiban vannak tartalékok és Nyugatról is kaphat gázt az úgynevezett „visszáram" megoldás révén, lehetőségei korlátozottak, ha Oroszország elzárja a csapot.
Az Európai Unió összes gáz-szükségletének körülbelül harmada származik Oroszországból, Szlovákiának és néhány más országnak azonban jóval nagyobb függőséggel kell megküzdenie.