Jelentősen csökkentette a fejlett gazdaságok növekedési kilátásait az OECD

2014-09-15 14:09
Jelentősen csökkentette a fejlett gazdaságok növekedési kilátásait a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn közzétett jelentésében.
A párizsi székhelyű nemzetközi szervezet évente kétszer ad ki jelentést. A mostaniban csökkentette mindegyik G7 - a világ hét legnagyobb ipari államát tömörítő csoport - tagállam gazdasági növekedési kilátását 2014-re. Az Egyesült Államokban 2,1 százalékos bővülést vár, a májusi 2,6 százalék után.

Az eurózónában idén a szervezet mindössze 0,8 százalékos növekedést vár, szemben a májusi 1,2 százalékkal. Olaszországban az OECD egyenesen 0,4 százalékos csökkenést prognosztizál, a négy hónappal ezelőtt várt 0,5 százalékos növekedés helyett.

Az OECD szerint az eurózóna gazdaságának egyre lassuló növekedése, a keresletet és foglalkoztatottságot visszafogó alacsony inflációs ráta jelenti a legnagyobb veszélyt a világgazdaság erősödésére. Ehhez hozzájárul az érzékeny politikai helyzet Ukrajnában és a Közel-Keleten és a csütörtöki skót népszavazás a függetlenségről is további kockázati tényező.

Az Európai Központi Bank (EKB) korábban az eurózóna gazdaságának élénkítése érdekében újabb kamatcsökkentést és értékpapír-vásárlást, illetve kedvezményes banki hitelprogramot jelentett be. "Üdvözöljük az EKB közelmúltban tett lépéseit, azonban az eurózónának sokkal erőteljesebb monetáris ösztönzésre van szüksége a talpra álláshoz, többek között mennyiségi enyhítésre (quantitative easing, QE)" - írja a jelentés.

A QE keretében, amelyet az Egyesült Államok és Japán is alkalmazott, a központi bank nagy mennyiségű kormányzati és egyéb kötvények vásárlásával csökkenti a kölcsönfelvétel költségét.
MTI