Ha a skótok kiválnak az Egyesült Királyságból, megnő az esélye annak, hogy az angolok kilépnek az EU-ból. Egész Európa jövője múlik
a csütörtöki voksoláson.
Hogyan őrült meg egy nemzet? - teszi fel a kérdést a brit The Economist című hetilap, utalva arra, hogy a skótok szeparatista törekvéseinek ellenzői szerint beláthatatlan következményei lennének az elszakadásnak. A szeparatizmus eufóriája hónapok alatt söpört végig az amúgy óvatos népként ismert skótokon. Sokak szerint félre is tették konzervativizmusukat, s bizonytalan közgazdasági fejtegetéseknek és ködös eszméknek adták át magukat. David Cameron miniszterelnöknek bizonyos értelemben igaza volt, amikor azt mondta, hogy a történelem egyik legsikeresebb szövetségéből készül kilépni a skótok egy része, hiszen a két ország 300 éve él közös uralkodó alatt.
ELSZAKADNI AZ EU-TÓLLapzártánkkor lehetetlen volt megjósolni a népszavazás végkimenetelét, a maradni és az elszakadni vágyók az összes közvélemény-kutatás szerint nagyjából egyenlő arányban voltak. Skócia kiválása nem csupán a skótokat hozná bizonytalan helyzetbe, de a szövetség maradék részét is. Nagy-Britannia meggyengülne politikai és gazdasági téren egyaránt. Miért fogadna el bármely nemzetközi fórumon valaki egy olyan országot, amelyet otthagynak a saját polgárai? - csak hogy egy morális szempontot vessünk fel. De adódnak például katonai, stratégiai problémák is. A brit atom-tengeralattjárók egy skóciai támaszponton állomásoznak, s a dolog természeténél fogva rövid távon nem telepíthetők át máshová, rettentő költséggel ki kellene építeni egy új bázist nekik.
Azt, hogy a skótok kilépése milyen károkat tudna okozni Angliának, jól jelzi, hogy szeptember 10-én Davi...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/38 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!