Hiába hungarikum

Kocsis M. Tamás
2014-09-18 06:00
Az utóbbi hónapokban gyakran találkozhattunk ilyen bombasztikus szalagcímekkel: Kicsempészhették Magyarországról a Zsolnay márkanevet vagy: Ellopták a Zsolnay márkanevet. A politika is rárepült az ügyre, feljelentés született, és a rendőrség el is rendelte a nyomozást. Jelen írásban megpróbálom érthetővé tenni, mi történt pontosan, illetve megosztani pár gondolatot az ügy esetleges jogi megoldási lehetőségeiről. Hangsúlyozom, hogy sem a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-hez, sem pedig a Swiss Art Kft.-hez - az ominózus közösségi védjegy jogosultjához - semmilyen formában nem kötődöm. Nem célom azt elemezni, hogy a Swiss Artnak volt-e joga megtenni a bejelentést. Ezt majd az arra hivatott hatóságok elvégzik és eldöntik. Viszont tény, hogy a cég megtette a bejelentést, és a közösségi védjegyet az erre illetékes hivatal be is jegyezte. A fő kérdés az: mit lehet ebben az ügyben tenni?
PÁRHUZAMOS LÉTEZÉS
Kezdjük az alapfogalmakkal. A közösségi védjegy egy az egész Európai Unióban érvényes, egy eljárás során megszerezhető iparjogvédelmi oltalmi forma. Lajstromozását az alicantei székhelyű Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták, rövidítve: BPHH) végzi. A bejegyzett közösségi védjegyek minden egyéb külön Magyarországra vonatkozó érvényesítés, hatályosítás vagy további bejelentés nélkül önmagukban érvényesek hazánkban is.



A BPHH adatbázisa (www.oami.europa.eu) szerint a Swi...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/38 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!