RÖVIDHÍR - A monetáris tanács nem változtatott az alapkamaton

válassz
2014-09-23 14:04
frissítve: 2014-09-23 15:11
A monetáris tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamat 2,1 százalékos szintjén - közölte a jegybank kedden.
A testület legutóbb júliusban csökkentett kamatot, az akkori 20 bázispontos vágással az alapkamat történelmi mélypontra, 2,1 százalékra került.

Ugyanakkor bejelentették azt is, hogy véget ért a két éven át tartó kamatcsökkentési ciklus, és a jegybank arra rendezkedik be, hogy az alapkamat 2015 végéig ezen a szinten marad.

Az MNB 2012 augusztusában kezdett bele monetáris enyhítési ciklusába, akkor az alapkamat 7 százalékon állt, azóta összesen 490 bázisponttal csökkent az irányadó ráta.

Nem volt meglepetés
A várakozásoknak megfelelően, 2,10 százalékon tartotta az irányadó rátát a magyar jegybank, miután júliusban befejeződött a kamatcsökkentési ciklus - mondták az MTI által megkérdezett elemzők.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere kiemelte: az MNB döntése megfelelt a piaci várakozásoknak, az elmúlt hónap során nem kaptak a döntéshozók olyan újabb információt, amely a jegybankot a júliusi kamatvágási ciklus végéről szóló kommunikációjának újragondolására késztette volna.

Az infláció a várakozásoknak megfelelően emelkedni kezdett augusztusban, de a jelenlegi folyamatok nem utalnak arra, hogy belátható időn belül veszélybe kerülne a jegybanki inflációs cél.A globális szintéren az elmúlt hónapokban ismét az infláció lassulása tapasztalható, jelentősen csökkennek a nyersanyagárak, a dezinflációs hatás a régióban az eurózónás folyamatok miatt különösen jelentős - tette hozzá.Kifejtette: az infláció lassulása mellett a növekedésben is látni megtorpanásra utaló jeleket, az Egyesült Államokon kívül az összes jelentősebb gazdasági régió esetében inkább romlást lehet tapasztalni. A környező országok jegybankjai hosszabb kivárás után újabb enyhítési hullámba kezdtek.

A feltörekvő piaci hangulat szeptemberben romlásnak indult, erősödtek az amerikai kamatemelési várakozások és Kínából is gyengébb adatok érkeztek, azonban Magyarországon és a régióban inkább az Európai Központi Bank enyhítő intézkedéseivel kapcsolatos várakozások dominálnak. A devizahitelek átváltásával kapcsolatos félelmek is oldódtak a piacon, hiszen úgy tűnik, az MNB, a devizatartalékok terhére, rendelkezésre áll majd a konverziónál - elemezte.

Bebesy Dániel rámutatott: jó esély van arra, hogy a jelenlegi helyzet tartósan fennmarad, s az is elképzelhető, hogy a gyengébb globális növekedési adatok és a dollár hirtelen erősödése miatt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-del kapcsolatos kamatemelési várakozások mérséklődnek majd, ami újabb érv lehet az alapkamat tartósan alacsony szinten való tartása mellett.

Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője szerint a várakozásoknak megfelelően, tartotta az irányadó rátát a magyar jegybank, s az MNB előrejelzése szerint tartósan laza vagy alacsony kamatkondíciókkal is elérhető az inflációs cél az előrejelzési horizont második felében.Megjegyezte: az MNB a legutóbbi, júniusi előrejelzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az import révén Magyarországon is ható infláció - szaknyelven az importált infláció - a vártnál alacsonyabb volt, a kockázati mutatók javultak, az árfolyam erősödött.

A reálgazdaságban a vártnál gyorsabb növekedést, élénkülő beruházást és fogyasztást láttak, kiugró foglalkoztatási létszámbővüléssel.Az MNB júniusi prognózisa szerint 2016-ra teljesül a 3 százalékos inflációs cél. Nyáron 2014-re 2,9 százalékos, 2015-re 2,5 százalékos GDP növekedést valószínűsített az MNB, 0 százalékos inflációval számolva idén és 2,5 százalékkal a jövő évre.Kiss Mónika arra számít, hogy a szeptemberi jelentés a korábbiakhoz hasonlóan kiemeli majd a külső alacsony inflációs környezetet és a kedvező munkaerő-piaci kondíciókat.

Minden bizonnyal a 2014-es GDP növekedési előrejelzést is emeli majd az MNB. Ugyanakkor marginális emelés a 2014-es és 2015-ös inflációs számban is elképzelhető a lassan, de növekedésnek induló belső fogyasztás és reálbér-emelkedés következményeképpen - mondta.

MTI