Vizet aranyáron
2014-10-03 17:01
„A befektetők és a multik számára semmi sem túl drága", skandálja El Salvador lakossága tiltakozva a vízkészletüket szennyező, majd az államot 300 millió dollárra perelő aranybányászok ellen - számol be a globális gazdaság adta lehetőségekkel visszaélő vállalkozók és a helyi érdekek közti konfliktusról
Diana Anahi Torres-Valverde.
Közel 30 éve a wisconsini Commerce Group Corp megvásárolta a San Sebastian partján fekvő aranybányát, aminek következtében az egykor tiszta folyó vize egészen besárgult. A szennyező anyagok főként vesebetegséget okoznak mindazoknak, akik a folyó vizéből isznak.
Ebből az élményből merítve idén szeptember 15-én már tüntetők gyülekeztek a Világbank kirendeltsége előtt, hogy megelőzzék, hogy legnagyobb folyójuk is hasonló sorsra jusson. Támogatóik hosszú sorában ott található többek között az Institute for Policy Studies, az Oxfam America, az AFL-CIO, a Teamsters, a Friends of the Earth, a Sierra Club és a Council of Canadians is.
Az aranybányászat valójában távolról sem olyan környezetbarát tevékenység, mint ahogy a legtöbb ismertető könyvből látszik.
Toxikus anyagokkal folyik a kitermelés, például cianiddal, ami elválasztja egymástól a kőzetektől az aranyat - végül aztán továbbcsorog, és a természetes vizekbe kerül. Mindamellett csupán a kitermelés vízigénye is óriási terhet ró El Salvadorra, ahol a vízkészletek szűkössége az egyik legsúlyosabb probléma Közép-Amerikában.
Végül a hivatalok meghátráltak az ellenállás érvei előtt és visszautasították az újabb bányaengedély kiadását. Itt kellene végződnie a történetnek, ám sajnos vannak fejlemények.
Az OceanaGold nevű ausztrál-kanadai bányatársaság 300 millió dollárra perelte be a kormányt, mondván, ha nem adják meg a jogokat, térítsék meg a profitveszteségüket.
A védelem mellett felhozott legfontosabb érv, hogy az ország döntése a vízkészletek védelmén alapul. A felszíni vízkészlet 90 százaléka már szennyezett, és a 6,3 millió lakosságú ország népessége felének ellátása függ a Lempa folyótól.
„Hagyjon föl a perrel az OceanaGold és menjen haza; a Világbank pedig szüntesse meg a jelenlegi bíróság működését, mert az csak konzerválja a szegénységet és lábbal tiporja az alapvető jogokat és a demokráciát" - foglalta össze John Cavanagh, az Institute for Policy Studies igazgatója a jelenlegi tüntetések üzenetét.
Diana Anahi Torres-Valverde az Institute for Policy Studies szakértője.