Jövőutazás Dél-Koreában

Sárvári Balázs
2014-10-03 17:35
Ázsia félkész szupermodern metropoliszát járta be két amerikai „turista", akik a jövő városa helyett a jövő ígéretével szembesültek - olvasható az Atlantic-on közzétett utinaplójukban.
Szekuláris high-tech város építése mellett döntöttek pár évvel ezelőtt Dél-Koreában. A „jövő városát" az északkeleti partoknál akarták felhúzni és álmuk, bár a terveknél lassabban, de még mindig valóra válhat. Songdo-t (szó szerinti jelentése: Lucfenyők szigete) tervezői továbbá „a világ levonzóbb városa", illetve „Korea High-Tech Utópiája" néven emlegetik.

Az ezredfordulón még csupán néhány halász lakta a Sárga-tenger melletti területet, majd 3 évvel később a koreai kormány 500 millió tonna homokkal töltötte azt föl, hogy a kiemelt fontosságú nemzetközi repülőtér közelében üzlet negyedet hozzon ott létre. (Songdo mindössze 15 perc autózásra van Incheon repülőterétől, míg Szöul nagyjából egy órára.)

A megapolisz a tervek szerint a fenntarthatóság allegóriája lesz. Területének 40 százalékát parkok teszik majd ki, ami a világ egyik legzöldebb városává tenné. Biciklisek láthatóak mindenfelé, illetve kellemes hangulatot árasztó butiksorok és korzózó gyalogosok. Az elmúlt 11 év alatt 35 milliárd dollárt költöttek el itteni fejlesztésekre, ami a tervezett infrastruktúra kiépítésének 60 százalékára volt elegendő. A lakosok száma jelenleg 70.000 körül alakul, ami a 2018-ra várt tömegnek csupán harmada.

Olyan fejlesztések működnek már most is a félkész városban, mint a „Third Zone" automatizált hulladék feldolgozó üzem, aminek működtetéséhez egyedülálló módon 7 dolgozó munkája is elegendő. Az úgynevezett „telepresence" rendszer révén videóchatelhetnek a város lakói bárkivel a világon. A Cisco fejlesztése révén akár fitnesz-edzéseken is részt vehetnek a sportolni vágyók a TV-k képernyői előtt. Bár első ránézésre nem sokkal tud többet, mint a Skype, de felhasználóbarát menürendszeréről bizton állítható, hogy a jövő hírnöke. A gyermekek karkötőibe lehetőség lesz chipeket építeni, amik bár Orwell 1984 című rémálmát elevenítik föl, ám segítik a szülőket, hogy biztonságban tudják gyermeküket. A város egyik fejlesztője, Németh Richárd szerint az itteni élet egy szippantás a tiszta levegőből - köszönhetően többek között a sós vizű csatornának, amin kenuzva valódi paradicsomban érezheti magát az ember.

A repülő autók és a lebegő épületek képe még itt is csak álom maradt, de a fejlesztések ütemét, a rendelkezésre álló erőforrások bőségét és a kreativitást tekintve Songdo hamarosan valóban a jövő városává válhat.

Ross Arbes Amerikában dolgozó termékmenedzser.

Charles Bethea atlantai újságíró.