Alig ismerik, mégis ő a Belváros királya

VARGA ZSOLT
2014-10-09 09:14
Vendéglátó-birodalmat épített Budapesten egy ember, akiről alig tudni valamit, mert a nyilvánosság előtt nem mutatkozik. Cégeinek forgalma milliárdos, nyeresége százmilliós nagyságrendű, a szakmabeliek nemes egyszerűséggel a Belváros királyának nevezik. Az V. kerületi önkormányzattal jó kapcsolatokat ápol, a konkurencián túlnőtt, most azonban nem várt irányból támadják.
A legtöbb vendég azt sem tudja, hogy az egyik népszerű étteremlánc - képletesen - az ő nevét viseli. Leroy - Lefkovics György angol nevének rövidített változata. Lefkovics valamikor a rendszerváltás után gründolta Sztanó Tamással Újlipótvárosban, a Visegrádi utcában a később legendás hírnévre szert tett Leroyt. Ez az egység azóta ugyan megszűnt, ahogy az Óbuda-Újlakon épített is, de például a WestEnd bevásárlóközpontban kialakított Leroy a mai napig dübörög, évi több százmillió forintos forgalmat produkál. E mellett a lánc más tagjai is jól teljesítenek.

A népszerű és jól menő belvárosi vendéglátóhelyek közül az övé például a TG Italiano, a Lacikonyha, az Innio, a Bob, a Tokio, az Ötkert. Lefkovics György a cégnyilvántartás szerint legalább 15 vállalkozásban érdekelt, amelyek fő tevékenységi köre szinte kivétel nélkül a vendéglátás és az üzletek bérbeadása. Amilyen komoly szereplője ennek a piacnak, olyan keveset tudni róla. Nem nyilatkozik. Lapunkkal sem tett kivételt, de azért mozai-kokból összeáll róla egyfajta kép.

VENDÉG: ORBÁN VIKTOR
Egy Lefkovics-interjúból nem hagytuk volna ki az első millió eredetét firtató kérdést, de így kénytelenek vagyunk beérni azzal a városi legendával: ukrán és orosz pénzek segítették. Ezt a feltevést erősíti, hogy Munkácsról származik. Az egykori kárpátaljai kisdiák látóhatára kitágult: gyermekeit már amerikai iskolába járatja. Ma már könnyen lehet, hogy milliárdból sem csak az elsőt számlálja, de nem azt a régi, vendéglátósok körében is elterjedt elvet vallja, miszerint a gazda szeme hizlalja a jószágot. Ideje java részét Amerikában, azon belül Los Angelesben tölti. Úgy hallani, hogy már üzletileg is arrafelé gravitál. Nyitott volna bárt és éttermet New Yorkban és Kaliforniában is, de úgy hírlik, igyekezetét nem koronázta siker. Úgy látszik, a vendéglátásban könnyebb királynak lenni Magyarországon, mint grófnak Amerikában.

Mindenesetre sokat van távol, ami arra utal, hogy feltétel nélkül megbízik üzlettársaiban, a korábban felépített jó csapatban. Sikerének titka - mondják róla -, hogy jó érzékkel nyúl a régi, lerobbant helyekhez, amiket aztán felújít, beindít, formába hoz. S azért a Belvárost választotta befektetései célpontjául, mert ott fordul meg a legtöbb turista. Azaz a legtöbb éhes száj és szomjas torok, s neki nem kell mást tennie, mint a kínálatról profi módon gondoskodni.

A vendéglátásban sikert sikerre halmozott, de amikor az ingatlanok hasonlóan ingoványos talajára merészkedett, volt, hogy kudarcot vallott. Budapest kellős közepén, a Március 15. téren vetett szemet egy palotára. A Fővárosi Csatornázási Művek volt székházát 2007-ben 1,06 milliárd forintért vette meg az érdekeltségi körébe tartozó Lefko Ingatlanforgalmi Kft. Elegáns helyhez illően rangos szállodává alakította volna át az 1912-ben épült ötemeletes házat, de nem kapott a projekthez bankhitelt.

Ezek után Lefkovics György (alias Lecsó) megújult erővel vetette magát a vendéglátás világába. A hatóságokkal ritkán került összeütközésbe. A szakmában általános meghökkenést keltett, hogy 2011-ben a West Balkánban történt tragédia után hirtelen lakat került az ugyancsak az érdekeltségébe tartozó V. kerületi Ötkert szórakozóhely ajtajára, egyebek mellett tűzvédelmi hiányosságok miatt. Azóta persze él és virul a hely, Orbán Viktor is itt „konzultált" a Fidelitas tagjaival a felsőoktatásról 2012 decemberében. Nemrégiben pedig az egyik legjobb bécsi étterem messze földön híres bécsi szeletét kóstolhatták meg a betérők a vendégszakács jóvoltából.

 

További részletek a legfrissebb Figyelőben!