TÜNTETÉSEK KÍNÁBAN
A pekingi pártvezetés abban bízik, hogy a tiltakozások nem terjednek tova az országban, és Hongkongban kifullad a lendület.
A világ tíz legvéresebb konfliktusa közül kettő a két világháború volt. A maradék nyolcból öt viszont Kínához kapcsolódik. A 19. század közepén a Tajping-felkelés során több mint 20 millió ember halt meg. Egy évszázaddal később a kínai állam és a túlnyomó részben muzulmán ujgurok konfliktusakor 8-12 millió embert gyilkoltak meg. Mao Ce-tung rémuralma alatt 20-30 millió embert irtottak ki különböző okokból.
Csak remélni lehet, hogy a hongkongi tüntetésekből nem lesz mészárszék. A Tienanmen téri eseményekből már világos volt, a Kínai Kommunista Párt (KKP) kizárólag a saját fennhatósága alatt tartja elképzelhetőnek azt, hogy az ország stabil maradjon. Hongkong a kínai kamu demokráciát valódival szeretné helyettesíteni. Az erőviszonyokat tekintve ez nem fog menni. Hszi Csin-ping kínai elnök, a KKP főtitkára attól tart, hogy ha megengedi a szigetnek ezt a luxust, akkor az ország többi része is rákap a szabad választások és ne adj' isten a többpártrendszer ízére. Márpedig szerintük ez káoszt és katasztrófát idézne elő a kontinensnyi országban.