Most kell nagyot álmodni!

Spaller Endre
2014-10-22 06:57
Ma a piaci hasznosíthatóság szempontjából mérhető leginkább egy kutatás sikere. Ha a rendelkezésre álló támogatásokat nem e szerint költjük el, akkor a tudás nem jelenik meg a gazdaságban munkahely és exportteljesítmény formájában. A kutatás-fejlesztés ösztönzésére, valamint a kis- és középvállalkozások növelésére Magyarország soha nem látott, 1000 milliárd forint nagyságrendű európai uniós forráshoz jut. Ám mindez aprópénz ahhoz képest, hogy a nagyvilágban mennyi innovációra szánt tőke keresi a befektetési célt. A technológiailag, üzletileg, nyelvileg jól képzett generációnak olyan lehetősége van álmaiból vállalkozást építeni, mint talán száz éve soha.
MŰKÖDÉSI ZAVAR
Amelyik országnak nem fontos a k+f, annak nincs jövője. Az elmúlt időszakban megfigyelhető volt, hogy a kutatás-fejlesztés és az innováció egymás nélkül is létezhetett. Az Európai Unió k+f-re rengeteg pénzt elkölt, ám ez mégsem kerül be a gazdasági vérkeringésébe. Ebből a tudásból a világ más kontinensein lesz üzlet, máshol épülnek fel a tudásintenzív vállalatok. Amikor a k+f-ből innovációt, végül sikeres üzletet kell faragni, akkor akadozik, kisiklik a folyamat. Hogyan lehet ezt orvosolni?
Induljunk ki az üzleti szempontból sikeresebb amerikai típusú és az európai modell összehasonlításából. Ha fellapozunk egy amerikai innovációs tankönyvet, rögtön azzal kezdődik: van-e használható, egységes csapat, amely a tervezést és megvalósítást végzi? Az Egyesült Államokban a vállalkozóknak pitching sessionön kell bebizonyítani, hogy életképes, sőt ígéretes az ötletük....

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/43 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!