A német gazdasági dinamika lassulása miatt kiemelt szerepet kapott, hogy a múlt héten az ECB nem tudta ellensúlyozni a Bundesbank tiltakozását az agresszív mennyiségi lazítással szemben. Erre reagálva az IMF egy olyan jelentést tett közzé, miszerint a következő 12 hónapban 40 százalékos esély van a recesszióra, és 30 százalék a deflációra az eurózónában. A piacok tarthatnak tőle, hogy a térség vezetői ismét kezdik elveszíteni az irányítást a gyengülő gazdaságuk felett.
Habár a piacok általában előbb kiszimatolják a közelgő veszélyt, mint a közgazdászok, ennek egyelőre most nyomát sem látni. Erre alapot ad, hogy az Egyesült Államokbeli háztartási kereslet erősödik, és az olajárak csökkenése minden bizonnyal az importáló országok fellendülését fogja okozni.
A hanyatlás a GDP előrejelzésekben mindig egy sikeres év előjele volt a gazdasági válság óta. Van ok az aggodalomra a globális stagnálással kapcsolatban, de az még egyszer sem okozta a globális recesszió kiújulását. A kisebb ciklikus lassulások a visszafogott növekedés során megszokottak. A visszaesés csupán az euró térségben nyilvánult meg, az Egyesült Államok előrejelzései egyre optimistábbak. A becslésekre használt modellek nem észleltek semmiféle lassulást az általános globális aktivitásban. Meglepő módon a Kínával kapcsolatos becslések szintén szilárdak maradtak az alapvető pesszimizmussal ellentétben. A globális növekedés az eurózóna gyengélkedése dacára stabilizálódott a 3 és 7 százalék közötti sávban.
A Brent nyersolaj árának 20 százalékos esése várhatóan fellendíti majd a keresletet az olajimportáló országokban. Az árcsökkenés valószínűleg a kitermelés lassú növekedésének, és a növekedő olajkibocsátásnak az eredménye Líbiában és Irakban. Az IMF olajkitermeléssel kapcsolatos szimulációi alapján a hordónkénti 25 dolláros csökkenés a globális GDP 0,5-1,5 százalékos növekedéséhez vezetne a jövő évben. Meglepő, hogy ezt a tényezőt szinte egyáltalán nem árazzák be a piacok.
Még ha ezek ellenére is kialakul recesszió az eurózónában, az még mindig nem tudná a világgazdaságot recesszióba taszítani, hiszen erre a 2012-es euró krízis sem volt elég. Még akkor sem, ha komoly hatásai voltak, és drasztikus intézkedésekre volt szükség az ECB-től, hogy helyrehozzák azokat.
A Gavyn munkatársa által készített szimulációk alapján az IMF által előre jelzett enyhébb recesszió az eurózónában a globális GDP növekedést 1 százalékkal lassítaná, és bár csapást mérne az Egyesült Államokra és Kínára, mindkettő folytatná növekedését az eddigi trendhez közeli pályán.
Gavyn Davies a Fulcrum Asset Management igazgatója és társalapítója a Prisma Capital Partners-nek. A Goldman Sachs globális gazdasági osztályának 1987-től 2001-ig volt vezetője, majd a BBC igazgatói posztját töltötte be 2001-től 2004-ig.