Fénylő baktériumokra cserélné le a kül- és beltéri lámpákat a Glowria projekt csapata. A világításért felelős gént idővel növényekbe is be szeretnék juttatni.
Képzeljünk el egy olyan jövőt, ahol esténként a szobavilágításhoz nem kell lámpát használni: a fényt ugyanis folyadéktartályban élő baktériumok biztosítják. Ha valakinek ez így első hallásra meredeken hangzik, akkor az kapaszkodjon meg, mert ez még csak a kezdet: a kérdéses jövőben a házak homlokzatán fénylő kúszónövények segíthetik a városi világítást, az autópályán pedig az út menti fák ragyogása is mankót adhat a tájékozódáshoz.
Ez az a jövő, amin a Glowria nevű projekt csapata dolgozik. A kutatást Maródi Ákos 2008-ban indult kísérletei indították be. A baktériumokkal megoldott világítás ötlete mágnesként vonzott magához néhány fiatal kutatót: így került a zöldterület-fejlesztésben jártas Koltai Tamás is a projekthez.
Miután összeállt a Glowria ötfős gárdája, meglett a fejlesztés konkrét iránya is: ahhoz, hogy a rendszert könnyebben tudják kezelni, a világítást folyadékba...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/44 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!