Kemény vizsga!

válassz
2014-11-02 14:00
A nagyszabású európai eszközminőség-vizsgálaton (AQR) és stresszteszten 130 bankból 25 megbukott. A helyzet Magyarországról nézve mégsem aggasztó, az itthon is aktív bankok szinte mind jól vették az akadályt, ahogyan az elmeszelt hitelintézetek fele is már rendezte a feltárt tőkehiányt.
Mindig az eredmények és a piaci reakciók a legérdekesebbek. A tőzsde ért hozzá, ha ők örültek valaminek (példa az Erste és a Raiffeisen árfolyama október 27-én emelkedett), akkor náluk volt valódi tétje a nagy banki vizsganapnak, ahol pedig nem reagált a piac különösebben, ott lehetett számítani az eredményre. Túl sok nagyon nagy meglepetés nem történt. Azt már előre lehetett tudni, hogy az olasz bankoknál nagyon remeg a léc, hogy a hozzánk közeli piacokról az osztrák Volksbank van a legnehezebb helyzetben és egyes görög bankok már-már reménytelen problémákkal küzdenek. Sok bank ráadásul tudta, hogy vele baj van, ezért már sokan megtették a szükséges lépéseket, elébe mentek a rossz híreknek és a 2013. december 31-i állapot alapján elvégzett vizsgálatok után már külön felszólítás nélkül is tőkét gyűjtöttek - magyarázta Fülöp András, a Deloitte partnere.

AQR és stresszteszt
A nagyszabású európai AQR banki eszközvizsgálatnak (vagyis a múlt feltárásának) és a stressztesztnek (vagyis a potenciális jövőbeli válságtűrés vizsgálatának) az lett az eredménye, hogy 130 bankból 25 lett problémás és nekik összesen 25 milliárd euróval kellene növelniük a szavatoló tőkéjüket. Azért nem olyan ijesztő a helyzet, mert 12 bank már együttesen 15 milliárd euróval emelte a tőkéjét. A 10 milliárd euró nem olyan rémesen nagy összeg, csak hát a probléma a szokásos, annak, akinek nagy szüksége lenne rá, szinte lehetetlen ennyit szereznie, aki pedig könnyedén szerezne, annak nincsen rá szüksége. Vagyis földrajzilag nagyon koncentrált vidéken, kifejezetten rossz állapotú olasz, görög, ciprusi és szlovén bankok vannak nehéz helyzetben. Magyarországon aktív nagy bank nincs a problémás csapatban, a belga AXA van egyedül a listán, de ő is rendezte már a helyzetét. A két legrosszabb már-már reménytelen sztori, a világ egyik legelső bankja, az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena és a görög Eurobank. A harmadik legnagyobb olasz bank a rekorder, a Paschi nagy bajban van, több mint 2 milliárd eurót kellene összekalapoznia, akárcsak a görög Eurobanknak, amely a második a tőkehiány-rangsorban, és sajnos mindkettőnek azzal is meg kell vívnia, hogy a szavatolótőkéjük negatív, vagyis kár szépíteni, ők tényleg nagyon nehéz helyzetben vannak. További 8 olasz bankkal is baj van, de ezek kisebbek, különböző Banco Popolare-k főleg (amely elnevezés a Volksbankhoz hasonlóan népbankot jelent). Ilyen nevű olasz bank nem is olyan régen még Magyarországon is jelen volt, de itt a MagNet vette meg őket, Horvátországban pedig éppen a mi OTP-nk vásárolta meg ezt az olasz házat.

A Magyarországon erős olasz bankok, vagyis az UniCredit és az Intesa Sanpaolo rendben találtatattak. A felsorolt nehéz helyzetű országok közül pocsékul szerepeltek a ciprusi és a görög bankok (a 4-4 vizsgált bankjukból három-hárommal volt baj), de ketten véreztek el Belgiumból és Szlovéniából, míg mindössze egy bukott tanulóval élt túl Ausztria, Franciaország, Írország, Németország, és némi meglepetésre a problémásnak hitt Portugália és Spanyolország is. A vizsgálat részletes bemutatása és a magyar OTP státusza az e heti Figyelőben.