Akár két éves börtönbüntetést is kaphatnak az internetes trollok
2014-10-30 10:31
Az új törvények értelmében az interneten garázdálkodó trollok akár két éves börtönbüntetést is kaphatnak - mondta Chris Grayling, brit igazságügy-miniszter a
BBC beszámolója szerint. A Mail on Sunday-nek azt mondta, hogy a jelenlegi maximum 6 hónapos büntetés négyszeresére emelése jól mutatja elszántságát „a cyber-közösség szörnyűségei ellen való fellépésben".
Grayling úr pár nappal az után beszélt erről, hogy Chloe Madeley televíziós műsorvezető nő online visszaélés áldozata lett, amely Grayling szerint durva és megalázó" volt. Az áldozat üdvözölte a törvényjavaslatot, de azt is hozzá tette, hogy szükségesnek tartaná a közösségi média szabályozását.
A közösségi média „mérge"
A törvény megváltoztatása a büntetőjogi és bírósági törvénytervezet módosításaként menne keresztül a parlamenten, és várhatóan a következő héten vitatják meg a Lordok Házában. A törvénytervezet csak Angliára és Walesre lesz érvényes.
Az új intézkedések a rendőrség számára is több időt biztosít arra, hogy elegendő mennyiségű bizonyítékot gyűjtsön annak érdekében, hogy sikeres büntetőeljárást lehessen kezdeményezni és levezetni.
Grayling úr azt mondta a sajtónak: „Ezek az internet trollok gyávák, akik mérgezik nemzetünk életét." „Senki sem engedélyezne effajta mérgezést, ha az személyesen történik, éppen ezért nincs helye a közösségi médiában sem. Ez az, amiért elszántak vagyunk a jelenlegi, hat hónapos maximum büntetés négyszeresére való kiterjesztésében."
Chloe Madeley az után kapott fenyegetéseket, hogy megvédte édesanyja, Judy Finnigan kommentjeit a Ched Evans focista által elkövetett nemi erőszak ügyéről, amely kommentekben arra utalt, hogy az este „nem volt erőszakos", és „nem okozott testi sérülést".
Richard Madeley azt mondta, „büntetőeljárás várja" azokat, akik „beteges, nemi erőszakra utaló fenyegetéseket" küldtek lányának. Az igazságügy-miniszter azt mondta: „Ahogy Chloe Madeley szörnyű este múlt héten mutatta, az embereket a legdurvább és legmegalázóbb módon bántalmazzák online"
„Ez egy törvény, amely a kegyetlenség ellen küzd - és megmutatja elkötelezettségünket abban, hogy állást foglaljunk az cyber közösségek szörnyűségeivel szemben." „Egyértelmű, világos üzenetet kell küldenünk - ha másokra támadsz az interneten, azt kockáztatod, hogy két évre rács mögé kerülhetsz."
Szélsőség
Chloe Madeley, elmondása szerint „a szólásszabadság és a social networking lelkes támogatója volt". "Azonban a fenyegetés bármilyen formáját nem lehet a szólásszabadság érvényesülésének tekinteni. Bántalmazással fenyegetni másokat egy szélsőséges dolog, és átlépi a személyes vélemény határát, amely így már nem más, mint bűncselekmény.
"Örülök annak, hogy a kormány most az internetes trollok elriasztásáról beszél, és a büntetés mértékének négyszeresére emelése jó kezdet." Továbbá hozzátette, hogy a rosszhiszemű hírközlésről szóló törvény már 10 éves és elavult, ugyanis a Facebook és a Twitter térnyerése előtt került összeállításra.
„Ugyan egyetértek azzal, hogy időt és pénzt költeni az internetes visszaélőkre ellenszenves dolog, de a social networking az egyik legbefolyásosabb és legerősebb véleménynyilvánító felület az emberek számára. Jelen esetben pedig ez a felület szabályozásra szorul."
Claire Hardaker, a lancasteri egyetem akadémikusa (aki az online agressziót tanulmányozza) azt mondta, hogy a fenyegető szándékot az internetes megnyilvánulásokban mindig nehéz volt bizonyítania a rendőrségnek.
„Ez olyan, mintha az anyukád küldene egy olyan üzenetet, hogy 'megöllek', mert mondjuk elfelejtettél hozni neki valamit, amire megkért, vagy a másik oldalon: valaki azt mondja az interneten, hogy 'meg foglak ölni'." - mondta.
„Tudnod kell a két ember szándékát, és ahhoz, hogy az interneten egy idegen szándékait megtudd, olvasnod kéne a gondolataiban." „Bizonyítani a szándékot, azt, hogy tényleg úgy értették, ahogy mondták vagy írták, nagyon nehéz."
Jobb képzés
Edwina Currie, volt konzervatív párti képviselő, akinek volt része online visszaélésben, azt mondta: az embereknek önuralmat kell tanulniuk, amikor online kommenteket írnak. „A legtöbb ember tisztában van vele, hogy mikor mond valami kedveset, és mikor valami csúnyát. Azt, hogy mikor mond valamit támogatásképpen, amit nagyszerű látni a Twittereden, vagy mikor mond valami sértést, ami nagyon kegyetlen és ellenséges lehet."
„A legtöbb ember látja a különbséget - Én nem gondolom, hogy az oktatás a probléma. Szerintem éppen az a helyes, ha a társadalom minél kevésbé koncentrál az ellenséges esetekre."
Stella Creasy, munkáspárti parlamenti képviselő, aki célpontja volt Twitteres támadóknak, azt mondja, hogy a rendőrség és az ügyészség jobb felkészítést és oktatást igényel a zaklatások területén, hogy hatékonyabban tudjanak foglalkozni az online visszaélésekkel.
„Szükségünk van a rendőrség és a CPS (Crown Prosecution Service), képzéseinek javítására arról, hogy mi is pontosan a zaklatás. Azért szükséges ez, hogy megértsük, és képesek legyünk felmérni azokat a kockázatokat, amelyek a potenciális célpontokra néznek." - mondta.
„Az nem jó, ha azt mondjuk, kiterjesztjük a büntetést, ha még mindig beleütközünk abba a gátba, hogy az emberek azt mondják: 'Valaki küldött neked egy online üzenetet, de ne érezd magad sértve emiatt'."
Peter Nunn (33 éves bristoli férfi) a Twitteren sértegető üzenetet küldött Creasynek az után, hogy azért kampányolt, hogy Jane Austen legyen a 10 fontos bankjegyen. A férfit idén év elején 18 hét börtönre ítélték.
Törvényváltozás
Azok, akik másokat szexuálisan, vagy verbálisan sértő, vagy fenyegető dolgoknak vetnek alá az interneten, jelenleg büntetőeljárásban részesülnek, és a rosszhiszemű hírközlésről szóló törvény alapján maximálisan 6 hónapos börtönbüntetést szabhatnak ki rájuk.
A törvény alapján, amely nem érvényes Skóciára, bűncselekménynek minősül, ha üzenetet küldünk egy másik személynek az interneten, amely illetlen, vagy súlyosan sértő elemeket, vagy fenyegetést tartalmaz. Szintén bűncselekmény, ha az üzenet hamis információkat tartalmaz, és a feladó tisztában volt vele, vagy azt hitte, hogy hamisak.
Sokkal komolyabb esetek is mehetnek a bíróság elé az új törvényjavaslat értelmében, ahol a maximális büntetési idő kiterjesztésre kerülne.
Grayling úr e hónapban bejelentette, hogy a tervezet egy módosítást is tartalmazna, amely az úgynevezett „bosszú pornográfiával" foglalkozna. Akik ilyen képeket posztolnának az interneten, 2 éves börtönbüntetésre számíthatnak.