Sokkal jobban fejlődnek a csehek, mint a magyarok

válassz
2014-11-17 11:52
A cseh gazdaság reálértékben 67 százalékkal nőtt az 1993-2013-as időszakban. A lengyel 133, a szlovák 129, a magyar pedig 48 százalékkal gyarapodott, mondta a Cseh Nemzeti Bank kormányzója, Miroslav Singer.
A Cseh Köztársaság és szomszédjai a reálértéken számított nemzeti össztermék (GDP) tekintetében a szokásos ütemnél gyorsabban zárkóznak fel a fejlett országokhoz, mondta Singer a Kereskedelmi Kamara által szervezett, „A szabad vállalkozás 25 éve" című konferencián.

Singer kétségbe vonta a statisztikai hivatalok által számított mutatókat. Megítélése szerint ugyanis azok nem megfelelően veszik figyelembe a termékek javuló minőségét és ezért alábecsülik a gazdasági növekedés mértékét. Ez a hiba a Cseh Köztársaság és Szlovákia esetében 3,5 , Magyarország és Lengyelország viszonylatában pedig 2 százalékkal rosszabb eredményhez vezet.

"Az élet összehasonlíthatatlanul szabadabb és gazdagabb, mint 25 évvel ezelőtt. A Cseh Köztársaságban az életszínvonal több mint kétszeresére nőtt" - mondta a konferencián a Gazdasági Kamara elnöke, Vladimir Dloughy. A Cseh Köztársaságról ma is úgy vélekednek, hogy változó világunkban nagy lehetőségekkel rendelkezik.

Pavel Kysilka, a Ceske Sporitelna bank vezérigazgatója arról beszélt, hogy az 1991 és 1993 közötti időszakban olyan intézkedés születtek, amelyek a keleti piacokra támaszkodó nehéz- és a védelmi ipart a nyugati piacok igényeihez igazították és átformálták a gazdaság jellegét.

Az irány, amelyet a Cseh Köztársaság választott, sikeresnek bizonyult, mint ahogyan több más megoldás is, mondta a korábbi pénzügyminiszter, Pavel Mertlik.

A korábbi gazdasági miniszter, Karel Dyba szerint az átalakulási folyamat során elkerülték a „sokk-terápia" alkalmazását.

Tartottak attól, hogy egy olyan inflációs spirál alakul ki, ami lerombolja az átalakulásba vetett bizalmat.

A parlament egyik tagja, Ludek Niedermayer is úgy vélte, hogy az átalakulási folyamatot jól készítették elő. „Azok a lépések, amelyeket az elején nem tesznek meg, gyakran örökre elmaradnak".

Az úgynevezett „banki szocializmusról" szintén szó esett a konferencia vitái során. Így nevezték a cseh bankszektor állapotát az 1990-es években, amikor a bankok hosszú időn keresztül állami tulajdonban maradtak és hitelezték a cseh vállalkozásokat.

„Sok kritika érte a bankrendszert 1996 és 1997 folyamán. Az alkalmazott megoldás azonban szükségszerű volt. Ha a bankok szigorúbb hitelezést folytatnak, a gazdasági visszaesés és annak a vállalkozásokra gyakorolt hatása sokkal rosszabb lett volna" - mondta Jaroslav Ungerman, a CMKOS szervezet közgazdásza.

A korábbi államelnök, Vaclav Klaus tiltakozott a banki szocializmus problémájának felvetése miatt. „Ez egy politikai fogalom, nem egy elemezhető összefüggés" - mondta.

Kysilka úgy vélte, a jelenlegi helyzetben az a legrosszabb, hogy a vállalkozóknak a túlszabályozás és a bürokrácia miatt drámaian nehéz körülmények között kell üzleteiket bonyolítaniuk.