A szír polgárháború ára

Szeidovitz Anna
2014-12-06 09:11
A már lassan 3 éve tartó konfliktus nagy károkat okozott az országnak. 2013 augusztusában az éves infláció megközelítette a 120 százalékot, a munkanélküliségi arány túlszárnyalja az 50 százalékot és a kereskedelemben is 90 százalékos visszaesést becsülnek a közgazdászok. Elemzések szerint a szír GDP megközelítőleg 40 százalékkal csökkent.
A harcok miatt apadnak a szír kormány bevételi forrásai. Az elsősorban szír olaj- és bankszektort megcélzó nyugati gazdasági szankciók negatívan hatottak az országra, az olajtermelés leállt, az ország infrastruktúrájának nagy része megsemmisült, stagnálnak a bérek, a régió befektetői is elhagyták az országot és állami befektetések hiányában a tátongó űr betömetlen. A kormány költségcsökkentő intézkedéseket vezetett be az országban, megvonta a támogatásokat, korlátozta az élelmiszer és fegyver importot, ami viszont fölnyomta az árakat.

Damaszkusz erősen támaszkodik a kormányt támogató gazdag üzletemberekre, akik kifizetik a kormánypárti milícia béreit és importálják a magánvállalatoknak értékesítésre szánt olajat. Az iráni és orosz szövetségesek hitelei (4,6 milliárd USD, valamint 300-327 millió USD) is felbecsülhetetlen támaszt adtak a szír kormánynak. Ennek ellenére a 3 éve tartó konfliktus alatt megjelent a háborús fekete gazdaság is.

A közgazdászok - bár felhívják a figyelmet arra, hogy szövetségesei segítségével a szír kormány valószínűleg továbbra is hatalmon marad - rövid-távú folyamatos, fokozatos gazdasági csökkenést jeleznek előre.
iafrica