Amerikában nincs buborék

Dózsa György
2014-12-13 14:00
GEORGE JUSCSAK - Az amerikai válságkezelési mechanizmus sikeres volt, Európa azonban jókora késéssel próbál meg felzárkózni. Az olcsó olaj és az uniós embargók által sújtott Oroszország kiváló befektetési lehetőségeket kínál - nyilatkozta a Figyelőnek a J. P. Morgan Asset Management igazgatója.
- Ön szerint melyek ma a világban azok a makrogazdasági események, amelyekre a legnagyobb befektetési sztorikat fel lehet fűzni?

- Ügyfeleinknek azt tanácsoljuk, hogy súlyozzák felül portfólióikban a részvényeket, ezen belül is a fejlett piacokat és az Egyesült Államokat. Ezzel párhuzamosan súlyozzák alul a kötvényeket. Nem látunk buborék kialakulására utaló jeleket az amerikai tőkepiacon. A legfontosabb befektetői sztori mostanában az, hogy az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában beindult a gazdasági növekedés, míg Európában és Japánban nem, ezek az országok a recesszió szélén táncolnak.

- Mit csináltak jobban az amerikaiak?


- A klasszikus keynesi gazdaságpolitikát követték. A válságra nem megszorításokkal reagáltak, hanem még több hitelt vettek fel, úgymond kivásárolták magukat a krízisből. Gyakorlatilag az történt, hogy a Fed az amerikai bankok rossz hiteleit kötvényvásárlásokon keresztül felszívta. A magán adósságból így közadósság lett. Ezzel párhuzamosan az amerikai kamatszintet radikálisan lecsökkentették. Ebből adódóan azok a bankok, akik ezt a rengeteg pénzt megkapták a Fedtől nem a gazdaságba helyezték azt ki, hanem a központi banknál tartalékolták. Az Egyesült Államokban elindult a gazdasági növekedés, és a Fed előbb-utóbb kamatot emel. Így a bankoknak ismét lehetőségük nyílik arra, hogy a kamatmarzson keresztül pénzt keressenek, s a Fednél parkoló pénzük hirtelen beáramlik majd a gazdaságba.

- Ebből könnyen lehet nagy infláció is, nem?


- Az is lehet, belőle, ha a bérek növekedésére fordítják, és a pénzáramlás sebessége felgyorsul. De a gazdasági növekedés szempontjából viselkedhet úgy is, mintha a tűzre kerozint locsolnánk. Az amerikai gazdaságban a válság során 8 millió állás szűnt meg. Az azóta eltelt időszakban több mint 10 millió állás keletkezett. Ennek két oka van. Egyrészt beindult a fogyasztás az elmúlt évek megszorításai után. Másrészt elindultak felfelé a lakásárak. Egy átlag amerikai vagyonának nagyon nagy része a lakás. Ez alapvetően meghatározza a fogyasztói viselkedést. Ha emelkedik az ingatlan ára, akkor szívesebben költ. A piacon hirtelen megjelent, megjelenik az elmúlt években elhalasztott kereslet.

További részletek a Figyelőben!