Tízből nyolc szülő kérte hetedikes lányának a méhnyakrák elleni vakcinát az ősszel kezdődött állami oltóprogram során. Ám az oltásellenes hangok is felerősödtek, különféle rémhírek terjengenek a mellékhatásokról, pedig világszerte több millióan igazolják a vakcinák megbízhatóságát.
Amagyar állam szeptembertől ingyenesen biztosítja a méhnyakrák elleni kétkomponensű védőoltást a 12-13 éves lányok számára, amely komoly lendületet adott a vírussal szembeni küzdelemnek. A megnövekedett figyelemnek köszönhetően a leggyakoribb tévhitek is újra szárnyra kaptak. Sok helyen olvasható, hogy a vakcinák diabéteszt, autizmust vagy meddőséget okoznak, sőt halálesetekről és az oltóanyagok kifejlesztésében részt vevő, meghasonlott kutatóorvosokról is írnak.
„Bár a pánikkeltés sajnos népszerű, de az biztonsággal állítható, hogy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) nem adja a nevét olyan gyógyszerhez vagy védőoltáshoz, ami nem az emberek egészségének megőrzését, hanem a kockázatokat növeli" - állítja Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője.
Azért is tisztázni kell a tévhiteket, mert a vírus nemcsak a kamasz lány...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/50 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!