Zavaros vizeken halásznak

Mészáros Martin
2014-12-14 13:26
Az Európai Bizottság 4 szigetállamot figyelmeztetett az illegális halászattal szembeni gyenge fellépése miatt. Amennyiben nem változtatnak a jelenlegi szokásaikon, az Európai Unió megszűntetheti a további importtevékenységét az adott országokból - írja a Thomson Reuters Foundation.
A világ legnagyobb halimportőreként az Európai Unió 2010 óta lép fel azon országokkal szemben, akik nem követik a túlhalászatra vonatkozó nemzetközi előírásokat, mint például a regisztrálatlan halászhajók kellő büntetése.

Az Európai Bizottság által figyelmeztetett országok Tuvalu, Saint Kitts és Nevis, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, illetve a Salamon-szigetek. Az említett országoknak 6 hónapjuk van, hogy szigorúbb magatartást tanúsítsanak az illegális halászattal szemben. Ha ezt nem teszik meg, akkor az EU akár meg is szakíthatja velük a halimportját.

„A kis szigetállamok számára a fenntartható halászat kiemelt fontossággal bír. Meg vagyok győződve arról, hogy elkötelezettek a közös szemléletmód mellett" - nyilatkozta Karmenu Vella az unió tengerügyi biztosa.

Az illegális halászat éves volumene világszinten 11-26 millió tonna körül mozog. Ez az összeg a teljes halászott mennyiség 15 százalékát teszi ki és évi 10 milliárd eurós üzletnek számít.

Márciusban a Bizottság importtilalmat vetett ki Kambodzsával és Guineával szemben. Októberben pedig indítványozta a tilalom bevezetését Sri Lankával szemben is, miután az megbukott az illegális halászat visszaszorítása terén.
Thomson Reuters Foundation