Rubelválság - Nagy kilengésekkel mozog az árfolyam

2014-12-17 10:17
Komoly kilengések jellemezték a rubelt a szerda kora délelőtti kereskedésben, miközben a moszkvai értéktőzsdék irányadó mutatói is vegyesen mozogtak.
A bankközi kereskedésben a rubel árfolyama a szerdai kereskedés első perceiben több mint 5 százalékos mínuszba került a dollárhoz képest. A kereskedés első órájának a végén, közép-európai idő szerint 8 órakor 72,5 rubelt ért a dollár. Ezután azonban a rubel hirtelen erősödni kezdett és szinte perceken belül 66,95-re erősödött vissza. Percekkel 9.30 óra után 65,64 rubelen jegyezték a dollárt.

A rubelerősödést a pénzügyminisztériumnak az a bejelentése váltotta ki, hogy "megkezdte elfekvő devizájának az eladását". A minisztérium nem részletezte, hogy milyen elfekvő devizáról van szó, és hogy ez pontosan milyen értéket képvisel. A pénzügyminisztérium ugyanakkor leszögezte: alulértékelt a rubel. Kedden hajnalban 650 bázisponttal 17 százalékra emelte az irányadó kamatot az orosz jegybank a rubel árfolyamának erősítése céljából, miután hétfőn több mint 10 százalékkal gyengült a dollárral szemben.

Az intézkedés nem hozta meg a várt eredményt, a rubel jelentősen gyengült, a napon belüli legnagyobb vesztesége több mint 20 százalék volt, ekkor 80,1 rubelt ért egy dollárt. A rubel a héten eddig mintegy 18 százalékkal gyengült a dollárhoz képest, január óta pedig csaknem 52 százalékkal esett az árfolyama. Az orosz jegybak szerdán bejelentette, hogy december 15-én 1,961 milliárd dollárt költött devizatartalékából a rubel árfolyamának az erősítésére, idén eddig ugyanerre a célra már több mint 80 milliárd dollárt fordított. Vegyesen mozogtak a moszkvai tőzsdemutatók a szerdai kereskedés kora délelőtti szakaszában.

A rubelben számított MICEX-index 1,11 százalék mínuszban, a dollárjegyzésű RTS-index ugyanakkor 8,01 százalék pluszban állt közép-európai idő szerint röviddel fél tíz után. Kedden a MICEX 1,36 százalékkal erősödéssel, az RTS 12,41 százalék eséssel zárt.
MTI