Titokzatos többmilliárdos húsos áfacsalás

Felcsúti árnyék?
Szirmai S. Péter
2014-12-19 11:13
frissítve: 2014-12-19 18:15
Sokmilliárdos áfacsalási ügyben nyomoz az adóhatóság, amelyben az egyik gyanúsított azelőtt felcsúti tulajdonú élelmiszeripari cégben is dolgozott.
Nem mindennapi áfa- és költségvetési csalási ügy felderítésével zárja az évet az adóhatóság. Egy december eleji dokumentum szerint a több éve tartó áfacsalási sorozatban B. Sándor (vértesszőlősi lakos) kft-je 2012-től napjainkig húskészítményeket rendel és vásárol nettó áron közösségi partnerektől. A stróman cégektől papíron B. Sándor magyar cége megvásárolja az árut, majd tovább értékesíti magyar gazdasági társaságoknak. A stróman cégek az értékesítésüket fiktív számlákkal igazolva magyar beszerzésekkel kompenzálják, ezáltal áfafizetési kötelezettségüket minimalizálják.

Ezen cselekményével B. Sándor - legalábbis az adóhatósági vélelem szerint - 2012 3. negyedévétől a következő egy év során összesen több mint 8,22 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek. Az illetőt ezért bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt - úgy tudjuk - előzetes letartóztatásban tartják. Az üggyel kapcsolatban megkerestük az ORFK és a Nyomozó főügyészség illetékeseit is, de még nem kaptunk választ.

Más forrásból azonban úgy értesültünk, legalább 5 céggel kapcsolatban folyik a vizsgálat, több személyt is letartóztattak, de kettő kivételével néhány nap után kiengedték őket.

Úgy tudjuk, az egyik gyanúsítottja B. Sándor, egy fővárosi, a Lágymányosi utcában bejegyzett társaság ügyvezetője, aki azelőtt egy veszprémi húsüzem vezetője volt. Ennek az információnak a nyomában kerestük B. Sándort a Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft. tulajdonában lévő, szintén felcsúti, egy éve alapított Bakony Hús Kft. veszprémi húsüzemében, de azt az információt kaptuk, hogy már nem dolgozik a társaságnál. Helyette Mészáros Krisztián vezeti a feldolgozót, aki megkeresésünkre eddig nem válaszolt.

Az adóhatóságot is kerestük, de a szóvivő közölte, konkrét ügyben, illetve konkrét személyekre, cégekre vonatkozó kérdésekre nem áll módjukban válaszolni. Az adóhatóság mai közleményéből azonban kiderül, hogy több hónapos előkészítő munkát követően a múlt héten egy nap alatt két húskereskedelemmel foglalkozó bűnözői csoportot buktattak le a NAV pénzügyi nyomozói. A két elkövetői kör ötmilliárd forint áfát csalt el. Harminchárom embert hallgattak ki gyanúsítottként. Mivel a konkrét ügyben kérdésünkre nem kaptunk választ, így csak sejthető, hogy ez a felderítés és az, amelyben S. Sándor is érintett, összefügghet, de ezt még nem sikerült egyértelművé tenni.

A fővárosi elkövetői kör cégei - a NAV közleménye szerint - amúgy az EU tagállamaiból áfa megfizetése nélkül szereztek be sertés- és marhahúst, illetve baromfit. Hogy az így beszerzett termékek értékesítésével minél nagyobb haszonra tegyenek szert, eltitkolták azok uniós eredetét, és egy általuk felépített cégláncolaton átfuttatva, fiktív számlák segítségével belföldről származó, igen kedvező árú termékként szerepeltették könyvelésükben és adóbevallásukban. A láncolatban résztvevő társaságok az adófizetési kötelezettségük csökkentése érdekében felhasználták az áru eredetére vonatkozó fiktív számlákat, így károsítva az állami költségvetést.

A tatabányai bűnszervezet módszere szerint az irányító férfi kft-je stróman cégeken keresztül húskészítményeket vásárolt külföldről, majd az árut hazai társaságoknak továbbértékesítette. A stróman cégek az így származó bevételeiket fiktív számlákkal csökkentették. A cégeket irányító elkövetők a stróman cégeket kizárólag arra használták fel, hogy a bűnszervezet vezetőjének cégei jogosulttá váljanak a stróman cégek belföldi termékértékesítései után fizetendő áfa levonására.

A két ügyben százharminc helyszínen, országszerte csaknem háromszáz pénzügyi nyomozó, pénzügyőr és informatikus szakember vett részt. Harminchárom személyt előállítottak, és gyanúsítottként hallgattak ki, valamint több mint hatvan tanúkihallgatásra is sor került.

A NÉBIH munkatársai is több helyszínen intézkedtek. Összesen 18 tonna hústermék forgalmi korlátozását rendelték el, mivel eredetük, nyomon követésük nem volt biztosított, továbbá a termékek egy része lejárt, jelöletlen volt.

Készpénzben és bankszámlákon több mint hatszázharminc millió forint vagyont zároltak. Ezen túl az egyik ügyben huszonnégy gépjárművet, aranytárgyakat, drágaköveket foglaltak le, a tatabányai bűnszervezet vezetőjének pedig a luxusingatlanát, autóit is zárolták.

Ahogy azt a pénzügyi nyomozók a házkutatások alkalmával is tapasztalták, az elkövetők többsége luxuskörülmények között élt, nagy értékű autókkal járt. Bevallott jövedelmük messze elmaradt valós életszínvonaluktól, így a büntetőeljárás mellett vagyonosodási vizsgálatot is indít a NAV velük kapcsolatban.

Az egyik szökésben lévő elkövetőt még a következő nap elfogták, és őrizetbe vették. A tatabányai bűnszervezet hat tagját a bíróság előzetes letartóztatásba, valamint további egy gyanúsítottat házi őrizetbe helyezett.

Azóta Mészáros Beatrix ügyvezetőtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy B. Sándor nem állt és jelen pillanatban sem áll a Búzakalász 66 Felcsút Kft. alkalmazásában. A vizsgálatban szereplő kft-ről sincs információja, semmilyen üzleti kapcsolatban sem álltak és nem állnak velük. A Búzakalász 66 Felcsút Kft. ellen nem folyik NAV ellenőrzés. 2011 év végén valóban jelentkezett B. Sándor egy vezetői állásra, de mivel megfelelő végzettséget igazolni nem tudott, nem vették fel az állásra.  Azóta vele semmilyen kapcsolat nincs a társaságnak.