Fokozott orosz katonai tevékenység
aggaszt számos kelet-európai államot a Balti-tengeren. Lengyelország védelmi minisztere, Tomasz Siemoniak amiatti aggodalmának adott hangot, hogy Oroszország a korábbinál intenzívebb katonai akciókat hajt végre a Balti-tengeren decemberben.
"Egy ideje példátlan orosz aktivitás tapasztalható, a balti-tengeri flottájuktól egészen a repülőjárataikig" - mondta Siemoniak. Aggodalmaival ellentétben azonban hozzátette:
"Nem vagyunk fenyegetve. Ezek a ténykedések nem jellemzőek támadási kísérletre való felkészülésre."
Múlt héten több mint 30 orosz katonai repülőgépről tudósítottak a Balti-tenger felett, és 2 orosz bombázót is elfogtak holland F-16-os vadászrepülők.
Szintén a múlt héten küldött jelentést a norvég hadsereg arról, hogy az egyik katonai repülőgépüket majdnem eltalálták Norvégia északi részén, amikor egy orosz vadászrepülő túl közel merészkedett hozzá.
Lengyelország és más balti államok, köztük Észtország, Litvánia és Lettország azóta fokozott óvatossággal kezelnek minden megmozdulást, hogy Oroszország márciusban bekebelezte a Krím-félszigetet. Ezután közel nyolchónapnyi viszálykodás következett, amely az ENSZ szerint legalább 4300 életet követelt és közel egymillió ember késztetett otthona elhagyására.
A NATO azzal kísérelte meg megnyugtatni a kelet-európai államokat, hogy még több repülőgépet, hajót és nagyobb személyzetet telepített a térségbe.
A háború sújtotta Kelet-Ukrajnában megkötött újabb fegyverszünet után úgy tűnik, jelentősen csökkentették a bombázások számát. Az ukrán kormány és az oroszbarát szakadárok (akik erőddel is rendelkeznek
Donyeckben), továbbra is
széleskörű békebeszédeket szerveznek.
Eközben egy ausztriai látogatás alkalmával az ukrán elnök, Petro Poroshenko beszédében
kérte Oroszországot, hogy vonja vissza csapatait az országából és az ukrán-orosz határ környékéről.
Kérjük, hagyjátok abba a tüzelést. Kérjük, engedjétek szabadon a túszokat. Kérlek, vonjátok vissza a csapataitokat a területemről" - mondta Poroshenko.