A dollár éve jöhet!

Brückner Gergely
2015-01-09 07:00
Mibe fektessünk 2015-ben? / Az amerikai dollár és a tengerentúli nagy részvények, Kína és más ázsiai piacok - őket favorizálják leginkább 2015-ös ajánlásaikban az elemzők. Csúszdán maradhat viszont az olaj, a rubel, és sajnos az általunk megkérdezett szakemberek nem igazán látnak fantáziát a legtöbb magyar eszközben sem.
A Figyelő szokásos év eleji befektetési ajánlásai elé két érdekes és általános megállapítás kívánkozik. A korábbi évekkel ellentétben az idén sokkal egységesebben vélekedtek az elemzők a befektetési kilátásokról. A részben egymásból is levezethető fő trendek szerint szinte mindenki az amerikai dollár várható erősödésére fogadott. A szakemberek hisznek az alulértékelt kínai részvénypiacban is, ugyanakkor a nyersanyagpiaci szuperciklus miatt további olajáresésre számítanak. Ebből nyerhetnek az olajimportőr országok (Törökország, Kína, India) és veszíthetnek a szupercikluson a nyersanyag-exportőrök, elsősorban Oroszország. A másik, számunkra büszkeségre okot adó tapasztalat, hogy 2014-es jóslatainkkal nem fogtunk mellé, mindez természetesen nem minket, hanem az általunk megkérdezett elemzőket dicséri, de pontokba szedett ajánlásaink közül „parádésan" bejött a jenre, a dollárra, a fejlett piacokra, a kötvény-részvény rotációra, vagy konkrétan is az FHB-ra, illetve a TVK-ra tett fogadásunk, talán egyedül a magyar blue chipek nem igazolták vissza az elemzők bizalmát. A globális tőkepiacokat továbbra is az alacsony hozamkörnyezet melletti megtérülés-vadászat jellemzi, ezúttal sem szeretnénk azonban elmélyedni az általános elemzésben, hanem nézzük pontonként a legmegfoghatóbb trendeket! A 15 pontba gyűjtött tanácsokból ízelítőül kettőt emeltünk ki.

1. Valami Amerika
A 2015-ös befektetési előrejelzésekhez azért is találó a magyar film(ek) címe, hiszen az Egyesült Államokkal kapcsolatos optimizmust sokféleképpen meg lehet játszani. Lehet fogadni a dollárra, de tehetünk az amerikai részvénypiacokra is, vagy akár e kettő mixére, azaz magyar befektetőként is vehetünk dollárban denominált, amerikai részvényekbe fektető alapot - véli Komm Tibor, a CIB Alapkezelő vezérigazgatója, aki szerint 2015 legfontosabb sztorija lehet a dollár erősödése, mind az euró, mind más devizákkal szemben. A trend már 2014 végén beindult, de folytatódhat 2015-ben is. Más szakemberek is azt várják, hogy az amerikai gazdaság 2015-ben is felülteljesítheti az eurózónát. Igaz, ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy amennyiben ennyire egységesen látja a szakma ezt a folyamatot, akkor nincs-e már benne a pozitív várakozás a jelenlegi árfolyamokban. Komm Tibor szerint, igen is, meg nem is, vagyis van egy alapvető trendvárakozás, de mégis ahogy a trend időről időre megerősítést nyer, vagy legalábbis nem érkezik azzal ellentétes új információ, akkor lépcsőzetesen egy kicsit mindig erősödhet a dollár. Ilyenkor azoknak a befektetési alapoknak, amelyek dollárban fektetnek be, és az alapkezelő maga döntheti el, hogy köt-e a devizakitettségre fedezeti pozíciót, egyfajta mozgástér lehet, ha a fedezés helyett hagyják a befektetőiknek a dollár-erősödést megnyerni. Tuli Péter, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési szakértője szerint a magyar befektetőknek is érdemes azon elgondolkodni, hogy megtakarításaik egy részét dollárban tartsák, esetleg a bátrabbak a dollár erősödésére játszó pozíciót is nyithatnak. Attraktívnak tűnik a 2023-ban, illetve 2024-ben lejáró és dollárban kibocsátott magyar állampapír (Rephun) is, amely egyrészt kamatozik/kupont fizet, másrészt devizában denominált értékpapír.


2. Olajcsúszda
Az olaj ára nagyon sokat esett 2014 során, és mivel ez éppen az orosz-ukrán konfliktus éleződése és részben az amerikai termelés növelése miatt következett be, sokan politikai hátterűnek gondolják ezt a trendet. Így volt, vagy nem így volt, de a legtöbb elemző még mindig az olajár ereszkedését jósolja. Ennek részben éppen a dollár trendszerű drágulása lehet a magyarázata, hiszen ilyenkor a nem dollár-elszámolású országoknak minden olyan áru drágább lesz, amelynek dollárban jegyzik a világpiaci árát. Ez is egy hatás, de alapvetően a kereslet-kínálat számít, vagyis a tartósan magas olajár mellett túl sok kapacitás épült ki, sok új beruházás indult, és ez a nagy kínálat rugalmatlan nem reagál gyorsan a keresletre. Márpedig a kereslet nem hasít, mert a világgazdaság nem nő elég gyorsan. Ha ilyenkor a drágán létrejött kapacitások még egy ideig biztosan termelnek, akkor a kínálat és a kereslet különbözőségét az ár vezeti le. Már csak azért is, mert az arányaiban már nem olyan meghatározó OPEC (az olajexportáló országok szervezete) tagjai sem tudtak egymással megegyezni, és eddig úgy tűnik, hogy nagy árat fizetnek azért, ha nem tudják a termelésük visszafogását egyeztetni. Igaz beszéltünk olyan elemzővel is, aki szerint am hosszú zuhanás után az olaj talán lassan már eléri a görbe alját, Elek Péter, a Dialóg Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója szerint a 65 dolláros WTI-ár már az amerikai palaolaj kitermelésének önköltségi szintjét jelenti, ahonnan lassan nem lesz rentábilis a kitermelés. Ha ez a szint valóban trendforduló, akkor jót kaszálhat az, aki egy spekulatív longot elereszt.

 

További részletek a Figyelőben!