Azújságírásnembűn, teremtett fogalmat, így, egybeírva, a szólásszabadság védelmében az al-Dzsazíra párizsi tudósítója. A sértegetés nem újságírás, az újságírást nem helyesen művelni bűn, én nem vagyok Charlie - válaszolta e-mailben egyik kollégája.
Az arab hírtévé szerkesztőségében lefolytatott vita sűríti azt a véleményháborút, ami Magyarországon is elindult a párizsi merényletek után. Egyben jelképezi, hogy szó sincs civilizációk huntingtoni háborújáról. Azonos kulturális szinteken az értelmezési kereteket a vallási meggyőződésnél összetettebb szociális, neveltetési, társadalmi tényezők határozzák meg. Eszközeiket illetően pedig az iszlám dzsihadisták nem különböznek a Vörös Brigádoktól vagy éppen az IRA-tól. A fanatizmusból eredeztethető terror csupán aktuális ideológiai köntösében jelenik meg.
Persze a korábbi szélsőbalos marxista csoportocskáknál vagy a lokalizált nacionalista mozgalmaknál összehasonlíthatatlanul nagyobb fenyegetést jelent az általános civilizációs szintre a demográfiai alapon leggyorsabban terjedő világvallás elvakult szélsőségeseinek megújuló támadása. Az iszlámot ráadásul megannyi, egymással is vetekedő s...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/3 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!