A gazdaságpolitika nem abba az irányba vitte az országot, ami az új lehetőségek megragadását segítené. A kiszámíthatatlan üzleti környezet és a különadók éppen a leggyorsabban fejlődő ágazatokban fogták vissza a beruházásokat.
A technológiai változások iránya s üteme jelentős mértékben befolyásolhatja egy adott ország gazdasági folyamatait, teljesítményét, valamint a társadalom szerkezetét. Ám a hatások nem a technológia sajátosságaitól függnek, sokkal inkább attól, hogy mit kezdenek vele azok, akiknek a rendelkezésére áll. Vagyis az állam, az üzleti szféra vagy az egyének, felhasználói csoportok - magyarázta a Figyelőnek Havas Attila, az MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézetének tudományos főmunkatársa.
Egyik példaként az e-kormányzatot említette, ami optimális esetben a gyors, kényelmes ügyintézést és az átlátható adatkezelést szolgálja. Ugyanakkor az állam központosítási törekvéseit is erősítheti, ha a Nagy Testvér arra törekszik, hogy mindent lásson, ellenőrizzen. A netadó ötlete is mutatja, mennyire ellenétes irányú gazdasági és társadalmi folyamatok indulhatnak el attól függően, hogy a hozzáférést korláto...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/3 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!