Nem várható egyelőre kamatemelés az Egyesült Államokban
2015-01-28 11:20
Közgazdászok szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) minden bizonnyal "türelemről" tesz tanúbizonyságot az alapkamatot illetően a monetáris politikát meghatározó bizottságának kétnapos, szerdán befejeződő értekezletén, amelyen megpróbálja felmérni a világgazdasági növekedés lassulásának az Egyesült Államok gazdaságára gyakorolt hatását.
A Federal Reserve kamatalakító testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) idei első üléséről közép-európai idő szerint szerda este nyolc órakor ad ki közleményt, amely nagy valószínűséggel alig fog különbözni az előzőtől, a decemberitől. Akkor a Fed változtatott korábbi nyelvezetén és azt közölte, hogy "türelmes" lesz a kamatemelés megkezdésével, míg a korábbi megfogalmazás úgy szólt, hogy "huzamosabb ideig" fenntartja az alacsony kamat politikáját.
A Federal Reserve utoljára 2006-ban emelt kamatot, a kamatcsökkentési ciklus pedig 2008 végéig, az országot recesszióba taszító pénzügyi válság kirobbanásáig tartott, azóta változatlanul, 0-0,25 százalékos szinten áll az alapkamat.
A német nagybank, a Deutsche Bank közgazdászai arra számítanak, hogy nem lesz jelentős változás a Fed közleményében. A nyíltpiaci bizottság ülése után nem tart sajtóértekezletet Janet Yellen, a Fed elnöke, és a Fed nem tesz közzé új gazdasági előrejelzéseket sem.
A Bloomberg hírügynökség által megkérdezett 53 közgazdász majdnem fele, 45 százaléka úgy véli, hogy a Federal Reserve júniusi ülésén kezdi el a kamatemelést. Júliusra tippel a megkérdezettek 6 százaléka, szeptemberre pedig 30 százaléka. Janet Yellen az év végén mindenesetre jelezte, hogy április előtt nem várható a kamatemelés megkezdése.Az amerikai gazdaság hónapok óta szilárd növekedést mutat: a munkanélküliségi ráta 5,6 százalékra csökkent, a bruttó hazai termék (GDP) a harmadik negyedévben 5 százalékkal gyarapodott. De a fő adatok mellett más mutatók óvatosságra intenek.
Így például sok vállalat csalódást keltő eredményekről számolt be negyedik negyedéves gyorsjelentésében és kevéssé biztató kilátásokat vázolt fel, ami az erős dollár, az exportpiacok gyengesége és a csökkenő olajárak következménye.
MTI