A terrorizmus közgazdaságtana
2015-02-01 10:52
A párizsi tragikus események emlékeztetnek arra, hogy a terrorizmus egy átható jelenség. Egyre népszerűbbé válik a változás erőszakkal való kikényszerítése. Mint a legtöbb viselkedésformára, a terrorizmusra is érvényesek az alapvető közgazdaságtani szabályok. Elemezhető a terrorizmus iránti kereslet, amit azon emberek nyújtanak, akik szerint a változás elérése érdekében bármilyen eszköz felhasználható, és a kínálat, ami az ezen eszközöket használni hajlandókból áll. A terrorizmus elfojtása érdekében
a keresletre és a kínálatra is hatni kell.
Tudósok szerint a terrorizmus a szegénységben, az egyenlőtlenségben és a lehetőségek hiányában gyökeredzik. Az erőszak iránti szükséglet akkor alakul ki, ha eltérés van aközött, amit az emberek ténylegesen megkapnak, és amit gondolnak, hogy megérdemelnek, a gazdasági egyenlőtlenség pedig biztosítja, hogy legyenek, akik hajlandóak kielégíteni ezt a szükségletet.
A legtöbb társadalomban a többkulcsos adórendszer és az újraelosztás segítségével már sikerült elérni a békés egyenlőséget. A gazdagok jóléte hosszútávon csak úgy tartható fenn, ha a társadalom szegényebbik fele megfelelően kompenzálva van. A béke fenntartásának előfeltétele, hogy ez a szemléletmód nemzetközi szinten is elterjedjen.
Újra kell gondolni a nemzetközi politikát, és újra kell értékelni a segélyezéssel kapcsolatos erőfeszítéseket. Egy jobb segélyezésen és egy szorosabb világméretű gazdasági integráción alapuló stratégia hosszútávon költséghatékonyabbnak fog bizonyulni, mint pusztán a terrorelhárításra fordított költségek egyszerű növelése.