Így lehet jobb vezető!

Kovács Ágnes Lilla
2015-02-10 09:20
frissítve: 2015-02-10 09:27
Padlóra kerülni - ez igenis része a menedzseri pályának. Érdemes azonban tudatosan feldolgozni a kudarcot. Ebben segít egy most megjelent könyv.
Az ókori Indiában, úgy tartják, az orvoslás kulcseleme a mesélés volt. Ha egy beteg felkereste a doktort, az nem csinált mást, mint elmondott neki egy történetet. A végén azt kérte a pácienstől: jöjjön vissza pár nap múlva - ma úgy mondanánk: kontrollra - és számoljon be arról, mi változott meg benne a sztori hatására. Jó lenne, ha ezt a módszert minél többen használnánk 2015-ben is, ha nem is testi, de lelki bajaink orvoslására - hangsúlyozta Márton-Koczó Ildikó új, Sztoriprofit című könyve bemutatóján.

A történetek ma sem veszítettek erejükből. Elmesélésüknek és feldolgozásuknak gyakorlati haszna is van - külföldön bevett szokás is ezzel élni a felsőoktatásban, a coachingban, tréningek során, vagy akár egy értekezleten. A jó történet jellemzője, hogy így vagy úgy - képletesen vagy a valóságban is - rólunk szól. Életünk mélypontjaira, kríziseire, nehezebb, embert próbáló helyzeteire tekint vissza. Érzelmeket mozgat meg, és - ami talán a legfontosabb - profitálhatunk belőle. Elgondolkodhatunk: mit adott az a szituáció, mit tanulhattunk meg belőle, általa. Mennyiben lenne más az életünk - kis túlzással: lennénk kevesebbek - ha nem történt volna, nem úgy történt volna. Ha alaposan kielemezzük saját sztorijainkat, szembenézünk velük, meghalljuk az üzenetüket, akkor komoly, fontos erőforrásokhoz juthatunk.

Mások történeteivel ugyanez a helyzet. A bölcs más kárán tanul - mondhatnánk profán módon, de valahol tényleg ez a helyzet. Ahhoz azonban, hogy valaki, jelesül a hazai üzleti élet ismert, beosztottak, üzleti partnerek életére hatással bíró szereplője feltárja saját, csöppet sem vidám, és nem éppen sikerekről szóló történetét, sok erő és bátorság kell. Ezt sikerült elérnie 12 hazai menedzser megszólaltatásával Márton-Koczó Ildikónak.

A trénerként, coachként, és mentorként is dolgozó szakember évekig dolgozott a Manager Magazin felelős szerkesztőjeként, azaz újságíró is. E színes szakmai alap érződik is a jól szerkesztett, érdekesen, izgalmasan tálalt, 12 külföldi és ugyanennyi hazai szakember, üzletember és -asszony történetének elénk tárásában. A könnyen olvasható szakkönyv (és a témához kapcsolódó, márciusban induló Story Processing Akadémia) arra tesz kísérletet, hogy megtanítsa az érdeklődőket arra, amit az angol szakirodalomban story processingnek, azaz a történet-feldolgozásának neveznek.

Ha figyelmesen olvassuk a kirajzolódó sorsokat, élet-epizódokat, gondolatban megköszönjük a nyilatkozók őszinteségét. Itt azonban ne álljunk meg. A könyv akkor éri el célját, ha a sztorik nyomán magunkkal szemben is megköveteljük az őszinteséget, és nem félünk kérdezni: mit ad nekem ez a történet? Melyik szereplőjével tudnék azonosulni? Én hogyan cselekedtem/döntöttem volna?

Márton-Koczó Ildikó: Sztoriprofit. Alinea Kiadó, 2015.