Hozzávetőlegesen 40-50 milliárd forint tőkét sikeres - vagy annak tűnő - cégekbe, projektekbe invesztálják. A befektetők panaszkodnak, hogy nincs elég jó startup, míg a projektgazdák közül sokan nem akarnak „magyar befektetőhöz" menni. Sikerülhet a kihelyezés? Kell-e egyik és másik oldalnak változtatnia a hátralévő hónapokban?
Mennyi időnk is van?
A szabályok szerint 2015 végéig folyósíthatják a náluk lévő tőkét (ami részben vagy egészben európai uniós forrás) az alapok. A teljes programban meghirdetett forrás alig több mint felét kötötték le, tehát igen intenzív hónapok következhetnek, hiszen nagyjából annyi befektetést kellene csinálniuk az idén, mint tették ezt két-három év alatt. Egy biztató cég, projekt esetén a tárgyalások, az üzleti terv áttekintése, a feltételekben való megállapodás, majd pedig az átvilágítás, zárás öt-hét hónapot vesz igénybe. Így a befektetőknek még az első fél évben meg kell találniuk azokat a vállalkozásokat, amelyekkel a folyamat végén (de még 2015-ben!) megtörténik az invesztíció és a folyósítás. Így a projektgazdák nem várhatnak sokáig: ha tőkét akarnak, még pár hónapjuk van a felkészülésre, üzleti tervezésre, és neki kell vágniuk a befektetői tárgyaláso...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/8 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!