Még messze nem sikerült legyőzni az epidémiát, a hírekből azonban szinte teljesen eltűntek a tudósítások. Nem csak a válság gyors leküzdésére van szükség, a világ legszegényebb országaiban az egészségügyi rendszereket is meg kell erősíteni, hogy a jövőben ne kelljen ilyen halálos ragálytól tartanunk.
Több mint 9000 halottja van a 2013 decemberében kitört nyugat-afrikai járványnak, ráadásul ez csak a hivatalos adat. Szinte biztos, hogy több tízezer áldozatról nem is tudunk, hiszen 2014 első fél évében még nagy volt az ellenállás és a félelem arrafelé a kórházakkal s az orvosokkal szemben. A ragály csúcsidőszakában 2800 amerikai katona állomásozott az érintett Sierra Leonéban, Libériában és Guineában, ma már csak 1300-an vannak. Májustól viszont csupán alig százan lesznek.
Ennél sokkal fontosabb segítséget jelentettek a jótékonysági szervezetek, amelyek a betegek legalább 90 százalékát ellátták, és ők még sokáig maradnak. Az ebola túlélőinek is szükség van a tevékenységükre, de mindhárom országban mára gyakorlatilag megsemmisült az egészségügyi ellátórendszer, így önkéntesek nélkül újabb katasztrófák elé néznénk.
Már csak a malária éves több tízezer (!) áldozata miatt is ...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/9 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!