Nincs többé SIM kártya ujjlenyomat nélkül?
2015-03-03 10:37
Aki Pakisztánban szeretné használni a mobiltelefonját, nincsen egyszerű dolga: az ujjlenyomatát egy adatbankban kell tároltatnia, a vezetés ugyanis minden olyan SIM kártyát letiltat, amelyik nincsen regisztrálva a rendszerben. Az új szabályozás a terror elleni harcot próbálja segíteni, a szakértők azonban kétségbe vonják a valódi hasznát- írja a
Süddeutsche.de.
Ha egy ilyen szabályozás Nyugat-Európában kerülne bevezetésre, az adatvédelemmel foglalkozó szakemberek valószínűleg a fejüket fognák. Aki ugyanis Pakisztánban a jövőben mobillal szeretne telefonálni, az ujjlenyomatát regisztráltatnia kell a mobilszolgáltatójánál. A cél: a jövőbeli terrortámadások megakadályozása.
Pakisztániak milliói indultak a múlt héten a szolgáltatójukhoz, aki viszont ezt nem tette meg, már zárolták is a SIM kártyáját- tájékoztat a Dawn pakisztáni újság. Vannak olyan szerencsés felhasználók is, akiknek még áprilisig van idejük, hogy jelentkezzenek, azután viszont kivétel nélkül mindenkire vonatkozni fog a rendelet.
A szigorítás Pakisztán történetének legszörnyűbb terrortámadására adott reakcióként értelmezhető, amely során 2014. december 16-án a tálibok az ország északi részén található Peschawar városában egy iskolát támadtak meg. A támadás közel 150 áldozatot követelt, akik közül több mint 130 diák volt. „Az akció során a támadók az afganisztáni megbízóikkal mobiltelefonokon kommunikáltak"- mondta egy pakisztáni biztonsági szakember az NBC News-nak. „Meg kell fosztanunk őket ettől az előnytől."
103 millió SIM kártyát kell regisztrálni
Pakisztánban a mobilpenetráció évek óta rohamosan növekszik. A 190 millió lakos közel 70 százalékának van mobilja, azonban a legtöbb esetben ezeket a készülékeket az utcán vásárolják az emberek, és semmilyen rendszerben nem rögzítik az adataikat.
A mobiltelefon kitűnő segédeszköz a bombatámadásokhoz is, hiszen mintegy távirányítóként képesek működni, így a terroristák egyik legfontosabb segédeszközeit jelentik a támadások során. A pakisztáni kormány már régóta próbálja megnehezíteni a terroristák mobilhasználatát, így például azokban a régióknak, amelyekben a kormányzat tálibokat sejtrendszeresen kikapcsolják a mobilszolgáltatást.
Az elmúlt hat hétben a Washington Post szerint már 38 millió pakisztáni regisztráltatta magát a mobilszolgáltatójánál. Az ujjlenyomat-leolvasás egyébként Pakisztánban nem számít újdonságnak, már régóta adatbankban gyűjtik azokat a választások miatt. A know-howt és a technológiát az USA szállítja, a The News pakisztáni újság szerint pedig a rendőrség megfelelő felszerelése Németországból érkezik.
A SIM kártyák beszerzése Pakisztánban legális úton meglehetősen komplikált, sőt sok esetben nem is lehetséges. Jochen Hippler, német politikai elemző és Pakisztán-kutató beszámolója szerint, amikor tavaly Pakisztán egy vidéki régiójában SIM kártyát akart venni, az eladó helyi igazolványt követelt tőle, amit természetesen nem tudott bemutatni. Végül ő is a feketepiacon jutott SIM kártyához, más választása ugyanis nem volt.