Széthullóban a visegrádi együttműködés

válassz
2015-03-13 14:56
RÉGIÓS DIPLOMÁCIA - Tett egy óvatos gesztust Közép-Európa és lengyelek felé Orbán Viktor a nagyköveteknek tartott hétfői rendkívüli értekezleten, de egyelőre kevés az esély rá, hogy magához tér a halódó visegrádi együttműködés.
Furcsa spekulációk keringenek Magyarország új keletű orosz barátságáról a közép-európai diplomaták körében. Vajon valóban csak a pragmatikus gazdasági érdekek miatt nyitott Magyarország Moszkva felé, vagy valami más áll a háttérben? A Figyelő forrásai között akadt olyan, aki hátborzongató magyarázattal állt elő. Azon túl, hogy az orosz politika kilóra megvette a magyar kormányzatot, amelynek immár saját gazdasági érdeke is fűződik az orosz bizniszekhez, felmerült az is, hogy a miniszterelnök mindent elkövet annak érdekében, hogy a jó oldalra kerüljön a jelenleg zajló európai-orosz vetélkedésben. Ebbe az is belefér, hogy ha az Európai Unió szétesne, vagy életképtelennek bizonyulna, akkor a magyar kormány számára máris ott lenne az alternatíva: az orosz szövetség.

A magyar kormány folyamatosan cáfolja az efféle elméleteket, de sokaknak szemet szúrt, hogy Orbán Viktor két héttel ezelőtti évértékelő beszédében a még mindig a tetszhalott állapotban levő szocialistákat ostorozta, míg a valódi veszélyt jelentő Jobbikra nem vesztegetett szót. Vajon miért? Ez több diplomatában is azt az érzést keltette, hogy oka lehet annak, hogy nem húzza meg a vörös vonalat ebbe az irányba. Az újsütetű revíziós spekulációk - akármilyen képtelenek is tűnnek - nem tesznek jó a magyar megítélésnek a visegrádi négyeken belül sem. Úgy tűnik, hogy ezeket a rémképeket nem sikerült a Szíjjártó Péter vezette magyar diplomáciának sem eloszlatnia.

SIKER IS LEHETETT VOLNA

A szlogenek között még mindig előkelő helyen szerepel, hogy Magyarország számára a legfontosabb szövetségi rendszert a közép-európai országok jelentik, ezen belül is a visegrádi négyek. Ez volt a Martonyi János nevével fémjelzett külpolitika egyik sarokpontja 2010 és 2014 között, amely többek között arra épített, hogy ezek az országok jobban megértik a magyar érdekeket. És valóban, évekig stabil támogatást nyújtottak az Orbán-kormánynak, nem kis részben Martonyi kapcsolatrendszerének és az iránta érzett tiszteletnek köszönhetően. Amikor az Európai Unió, a nyugati tagállamok, vagy akár az Egyesült Államok élesen kritizált egy-egy kormányzati intézkedést, vagy összességben a demokráciát és a jogállamot ért csorbításokat, ezek az országok rendre megvédték Budapestet.

A visegrádi együttműködés akár siker sztori is lehetett volna. A térségen belüli kereskedelem eléri a 35 milliárd eurót, ez a németekkel folytatott kereskedelem fele. Ezt lehetne fokozni, például a roamingdíjak eltörlésével, a banki költségek csökkentésével, új üzlet lehetőség teremtésével, vagy az áfa csalások elleni közös harccal, vagyis lenne benne még bőven üzleti lehetőség - fogalmaz egyik diplomáciai forrásunk. Egy másik beszélgetőtársunk szerint a keleti nyitást is össze lehetne hangolni.

További részletek a Figyelőben!