Eljött India ideje

Sebestyén Gergely
2015-03-15 12:36
Az elmúlt időben - a GDP mutatók szerint - India gazdasági növekedése némileg meghaladta Kínáét. O'Neill tíz évvel ezelőtti kutatásában a BRICS országok (angol mozaikszó: Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) gazdaságait vetette górcső alá. Akkori jóslata szerint India mostanra lehagyja Kínát, és ez a növekedési tendencia még évtizedekig fennmarad.
O'Neill néhány napot kettős szerepben töltött Újdelhiben. A brit miniszterelnök megbízásából az antibiotikumoknak ellenálló vírusok terjedését ellenőrizte - ez a látogatás esett egybe a 2015/2016-os indiai költségvetési terv bemutatásával, ami Narendra Modi miniszterelnöksége alatt az első ilyen esemény.

Az indoklás egyszerű: a demográfia Indiának kedvez. 2030-ig bezárólag a meglévő munkaképes lakosság annyival gyarapszik, mint a négy legnagyobb európai gazdaság munkaereje együttvéve. Kína ezzel szemben, főként az egy gyermek politikának köszönhetően, jóval kisebb utánpótlásra számíthat.

A gyors gazdasági növekedés másik feltétele az, amivel India hadilábon áll: a termelési hatékonyság. Ha a munkaerő nincs megfelelően foglalkoztatva, a demográfiai előny könnyen teherré alakul. A költségvetési terv igyekszik válaszolni erre a problémára, hangsúlyozva az állami infrastruktúra fejlesztésének fontosságát, valamint csökkentve a vállalati adók mértékét.

Testközeli élményeire alapozva O'Neill bizakodó. The Growth Map című könyvében első látogatásáról ír Gurgaon városában, a régió pénzügyi és ipari fellegvárában. Ez a csúcstechnológiai központ korábban két és fél óra alatt volt megközelíthető a fővárosból. Az úthálózat fejlesztésével ez mostanra kevesebb, mint egy órára csökkent.

Korai lenne kinyilvánítani, hogy India rövid időn belül a világ harmadik legnagyobb gazdaságává alakul Kína és az Egyesült Államok mögött. A befektetési környezet fejlődésének jelenlegi ütemével ugyanakkor nincs messze ez a pillanat: 2020-ra az ország akár az ötödik helyig kapaszkodhat fel, maga mögé utasítva Olaszországot, Brazíliát, Franciaországot és az Egyesült Királyságot is.

Németország és Japán túllépése már drasztikusabb lépéseket követelne oktatási, egészségügyi és gazdaságpolitikai téren. Ha ezekben a szektorokban stabil monetáris és fiskális politikát követve India ugrásszerűen javul, a Kína által megélt kétszámjegyű gazdasági növekedés is bekövetkezhet.

Jim O'Neill korábban a Goldman Sachs vagyonkezelési elnöke volt, jelenleg a Manchester University Közgazdasági Karának tiszteletbeli professzora, a Cambridge Egyetem feltörekvő hatalmakkal foglalkozó intézetének oktatója (Cambridge CRP), a Bruegel agytröszt kutatója, valamint az antibiotikumnak ellenálló vírusok felülvizsgálatáért (AMR Review) felelős elnök.
Project Syndicate