Egyszer évekkel ezelőtt valaki, aki sokat forog jómódú emberek társaságában, azt mondta nekem: az a baj, hogy Magyarországon a gazdag emberek jelentős része széltoló. Bár akkoriban még nem volt teljesen világos, mit ért pontosan ezalatt, ma már a Buda-Cash, a Quaestor, a Hungária Értékpapír, a Széchenyi Bank, az E-Star, a BTel esete és számtalan más ügy rávilágított a lényegre.
Gazdagodnak, tőlük hangos a sajtó, fejlődnek, fejlesztenek, pénzt szereznek, forgatnak, bár senki nem tudja, miből, csinálnak ezt-azt, csak csodáljuk őket, interjúkat adnak, bekerülnek mindenféle szervezetbe, tanácsba, díjakat kapnak itt-ott, majd egyszer csak tönkremennek - röviden ennyi.
Talán ezért nem tudjuk mi itt, Magyarországon tisztelni a gazdagságot, mert sok esetben azt nem a megérdemelt munkának vagy egy remek ötlet eredményének látjuk, hanem manipulációnak. Ezért van az, hogy a magyar emberek többsége, ha egy jó autóban meglát valakit, akkor azonnal mérhetetlen ellenszenvet érez. A gazdagokat en bloc csalónak, korruptnak tartják, vagy valamilyen politikai machinációt sejtenek a háttérben. S valljuk be, a mostani példák csak mélyítik ezt az érzést. A legfrissebb listák a buda-cashes Pintér Zoltán vagyonát 17,5 milliárd forintra tették, amellyel a 31. leggazdagabb ember volt az országban, Tarsoly Csaba Quaest...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/12 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!