Orbán a kincstárba terelné a brókerpénzeket

válassz
2015-03-28 10:08
Három embert, köztük a Quaestor cégcsoport elnök-vezérigazgatóját, Tarsoly Csabát gyanúsítottként hallgatták ki és őrizetbe vették a rendőrök. Orbán Viktor miniszterelnök pénteki rádióinterjújában arról beszélt, a brókerügy megmutatta: hiányzik Magyarországon egy olyan kincstári rendszer, amely megfelelő kondíciókkal biztosítaná a közpénzek, benne az önkormányzati pénzek "parkoltatását". Közölte: a kormányfő két héttel a Quaestor-ügy kirobbanása előtt utasította a minisztereket, vegyék ki vélhetően kockázatos helyen lévő pénzeiket. Egyes ellenzéki pártok politikusok érintettségét, más pártok a legfőbb ügyész felelősségét firtatták pénteken.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közölte, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által a Quaestor-ügyben csütörtök délután előállított három embert csalás bűntett megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki, majd bűnügyi őrizetbe vették. A nyomozást a Fővárosi Főügyészség fokozott ügyészi felügyelete mellett folytatják - tudatták.

A rendőrség korábban azt közöltet, hogy a Quaestor-ügyben csütörtökön több helyszínen házkutatást tartottak, és "a vagyon-visszaszerzési intézkedéseket is megkezdték". Papp Gábor, a Quaestor cégcsoport elnök-vezérigazgatójának jogi képviselője az MTI-nek elmondta: Tarsoly Csabát is gyanúsítottként hallgatták ki. A gyanúsítás ellen ő és védence is panasszal élt.

A miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a brókerügyről szólva azt mondta: egy modern kincstárral teljesen kívül lehetne tartani a közpénzeket "az ilyen típusú pénzügyi manővereken". Orbán Viktor az interjúban helyes döntésnek nevezte, hogy az első brókercég bedőlése után megtették azokat a lépéséket, amelyekkel "az emberek pénzét meg lehetett menteni".


Kifejtette: az első brókerügy, a Buda-Cash-ügy után, miután kiderült, honvédelmi dolgozók egyik egészségpénztárának és önkormányzatoknak is bent ragadtak pénzei, megszólalt "a fejünkben a csengő", hogy nem tudni, mi lesz a többi brókercéggel. Azonnal úgy döntöttek, fel kell számolni azt a kockázatos megoldást, hogy brókercégeknél vannak adófizetői forintok - jelentette ki.

Bár a Quaestor egy "szövevényesebb jogi história" - fogalmazott a kormányfő, de kiemelte: "végre itt is eljutottunk az előzetes letartóztatásig". A nyilvánosság tájékoztatását firtató kérdésre a miniszterelnök azt felelte: minden háztartás utolsó sarkába is eljutott az a hír, hogy brókercégnél pénzt tartani egyenlő a rendkívüli kockázattal, "ezt minden magyar ember tudja hetek óta".

Orbán Viktor megerősítette továbbá, hogy kapott levelet a Quaestortól - ezt, mondta, közvetlenül küldték neki, nem "postással" -, és ennek tartalma megegyezett azzal a bejelentésben foglaltakkal, amelyet a cég a jegybanknál tett. A kormányfő azzal folytatta, hogy ezután azonnal beszélt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel, átküldte neki a levelet, hogy lépjen kapcsolatba a brókercéggel, ha tárgyalni akarnak. Arra a kérdésre, hogy a kockázatos befektetések kivonásáról szóló döntés már e levél megérkezése előtt megszületett-e, a miniszterelnök megismételte: jóval korábban.

A Blikk pénteken arról írt, hogy Polt Péter legfőbb ügyész lánya, és Tarsoly Csaba személyi titkára élettársi kapcsolatban vannak. Ennek nyomán az Együtt és PM lemondásra szólította fel a legfőbb ügyészt.
MTI