Amikor a több mint tíz szunnita országból álló, Szaúd-Arábia vezette koalíció légi csapásokat mért Jemen fővárosára, hogy így támogassák az elűzött Hádi elnököt a síita huszi lázadókkal szemben. Jóllehet Jemen a világ olajkitermelésének mindössze kevesebb mint 0,2 százalékát adja, de a legnagyobb olajexportálónak számító Szaúd-Arábiával való szomszédsága és a nyersolajszállítás szempontjából stratégiai jelentőségű elhelyezkedése sokakban aggódást kelt, s felveti a feszültség kiterjedésének kockázatát.
A konfliktus kitörése miatti áremelkedést - amelyhez hozzáadódott az amerikai dollár pillanatnyi gyengélkedésének olajárnövelő hatása - azonban nem tudta megtartani az energiahordozó, a WTI hordónkénti ára májusi szállításra újra 50 dollár alá süllyedt. Igen erősek ugyanis azok a globális tényezők, amelyek középtávon az olaj tarifájának jelentős emelkedése ellen hatnak.
Az árra nyomást gyakorló egyik legfőbb tényező a készletezések növekedése. Az Egyesült Államok jelentéseiből hétről hétre követhetjük, ahogy új, több évtizedes rekordokat dönt a felhalmozott mennyiség, amely már mintegy 100 millió hordóval, több mint 25 százalékkal meghaladja az ötéves átlagot. Az oklahomai Cushingban, a WTI leszállítási központjában szintén meredeken nőnek a készletek az év eleje óta, az itt tárolt WTI nyersolaj mennyisége közelít a 60 millió hordóhoz, és már a kapacitás telítődésének a kockázata is...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2015/15 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!